”Det här kommer att bevisa att när du pratar med mig, så är det verkligen mig du pratar med och ingen annan”.
Mannen som ”Susan” pratade med via Skype påstod sig vara aktivist, precis som hon. En datafil som han skickade över skulle bevisa det.
Men när ”Susan” tryckte på filen hände ingenting.
– Jag märkte ingen förändring alls, säger hon till CNN.
När hon några dagar senare inte lyckades logga in på vare sig sitt e-post- eller Facebook-konto anade hon att hon hade blivit hackad.
Hon kontaktade Dishad Othman, som hjälper oppositionella i Syrien med datasäkerhet. Han konstaterade att viruset hade samlat in information från hennes dator och skickat till en tredje part.
Bland annat hade viruset tagit en skärmdump när ”Susan” besökte sin internetbank och han bad henne därför att byta alla sina lösenord omedelbart.
Några dagar senare fick de reda på att aktivisten som "Susan" trodde att hon hade pratat med i själva verket satt fängslad.
– De ringde upp mig och låtsades vara han – den här aktivisten som jag inte kände eftersom att jag bara hade pratat med honom två gånger, och bara i skrift, säger ”Susan”.
– Man vill inte gärna få sina pengar stulna av syriska säkerhetsstyrkor.
Othman säger att han känner till flera aktivister som har gripits och sedan tvingats att avslöja sina användarnamn och lösenord för regimanhängare.
Sedan i december säger han sig ha blivit kontaktad av ett dussintal oppositionella som sagt att deras datorer blivit smittade med virus.
– Det är två virus – det ena är riktigt avancerat. Det kan gömma sig bättre, säger han till CNN via Skype.
”Susan” drabbades av det mer sofistikerade viruset. Det andra skickade Othman, på CNN:s begäran, vidare till Vikram Thakur, en oberoende IT-expert på det Kalifornienbaserade företaget Symantec.
Thakur bekräftar att ingenting händer just när man klickar på filen. Men när datorn har startats om aktiveras viruset och stjäl sedan lösenord, laddar ned program, registrerar tangenttryckningar och tar bilder med webbkameran.
Sedan skickas informationen vidare till en server som tillhör STE, det statligt styrda telekommunikationsbolaget i Syrien.
Det går inte att ta för givet att det därför är någon på STE som ligger bakom hackandet av datorer. Men däremot, säger Thakur, skulle man aldrig använda den servern om man inte ville att regeringen skulle få ta del av informationen som viruset samlar in.
Regeringen har ”absolut utan något som helst tvivel” tillgång till den servern, säger han.