De gröna i Tyskland oroas över de hälsorisker som följer med bruk av – sexleksaker. Dildor och vibratorer innehåller farliga mjukgörare, hävdar tio förbundsdagsledamöter med politisk hemvist hos De gröna.
Uppemot 20 procent av tyskarna uppges använda sexleksaker. Och nu ställer de tio ledamöterna upp till försvar för denna stora grupps rätt att kunna bruka dessa hjälpmedel utan att äventyra hälsan, skriver tyska nättidningen Spiegel online.
Halterna av mjukgörande ftalater i dildor och vibratorer är inte sällan farligt höga, enligt politikerna. Man pekar på att regelverket kring barns leksaker är betydligt bättre än det som gäller för vuxnas ”leksaker”.
Parlamentarikern Volker Beck manar förbundsregeringen, som hittills visat föga intresse för frågan, att följa det danska exemplet:
– Danska miljödepartementet gick redan förra året ut med en varning för ohälsosamma sexleksaker, säger Volker Beck.
De hälsorisker som De gröna pekar på inkluderar infertilitet, diabetes, hormoniell obalans och fetma.