Valet i Österrike

Simmering mobiliserar inför valet

Publicerad 2006-09-28 22:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Wien. Bilar, bussar och spårvagnar strömmar förbi i strid ström på gatan. Folk som passerar den så kallade valdosan utanför snabbköpet överfalls med pennor, druvsocker, tändare, ballonger... Allt med väl synliga SPÖ-dekaler i rött.

På söndag är det val och för socialdemokraterna i Wien handlar det om att mobilisera, inte minst här på Geiselbergstrasse i Simmering. Om man bara kan få folk till valurnan kan segern var ett faktum.

Simmering är den rödaste stadsdelen i Wien och i valkretsarna runt Geiselbergstrasse är det illrött.

Harald Troch, ordförande i den lokala s-föreningen, pekar på 70-talshusen en bit bort där järnvägarna bor.

- Där fick socialdemokraten Heinz Fischer 89,6 procent i presidentvalet för två år sedan. Det är rent rumänska siffror, säger han.

På andra sidan gatan ligger ett allmännyttigt bostadsområde från 50-talet uppkallat efter Simmering-bon och socialisten Max Wopenka, som kämpade underjordiskt mot fascismen före och under andra världskriget.

Harald Troch säger att det uppstått problem i Wopenka-husen. Många invandrare har flyttat in, motsättningar har uppstått och det blå FPÖ gör framsteg på den röda gatan.

- Vi förespråkar en "mjuk öppning" av allmännyttan, säger Harald Troch och förklarar att i dagsläget får i princip bara österrikiska medborgare bo i de allmännyttiga husen.

I det senaste riksdagsvalet 2002 fick socialdemokraterna 36 procent av rösterna. I Simmering, med nästan 80.000 invånare, nådde partiet 60 procent i fjolårets delstatsval - Österrike-rekord. Simmerings toppkandidat Christine Lapp är på plats utanför snabbköpet. Sedan 2002 har hon tagit tunnelbanan till riksdagen (nationalrådet).

Stämningen är hjärtlig, Christine Lapp befarar ändå att valdeltagandet kommer att sjunka, folk verkar inte se någon skillnad på de två stora partierna.

- Man vill ha enkla svar, efter fem meningar är det redan för mycket. Men allt blir mer komplicerat. Dessutom verkar det tyvärr som att det ska bli fint väder på söndag. Då försvinner folk till landet, säger hon.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.