En palestinsk självmordsbombare i bil sprängde sig tidigt på lördagen vid en gränsövergång mellan Israel och Gazaremsan, sade ögonvittnen. Tre palestinier dödades i en eldstrid som följde på dådet.
Omedelbart efteråt försökte palestinska aktivister ta sig över gränsen i skydd av tät dimma, sade en taleskvinna för den israeliska armén.
Fem israeliska soldater skadades i attentatet enligt militären.
Det var femte gången på en vecka som aktivister gick till angrepp mot gränsposteringar mellan Gazaremsan och Israel. Genom dem levereras humanitär hjälp till den tättbefolkade, fattiga i Gazaremsan, som behärskas av terroranklagade Hamas och därför är utsatt för en omfattande blockad.
I onsdags dödades två israeliska civila när palestinier gjorde en räd mot gränskontrollen vid Nahal Oz, varifrån oljeleveranser till Gazaremsan utgår.
Senare rapporterade Israel att tre palestinier dödades på gränskontrollen vid Gazaremsan i samband med explosionen och en eldstrid med israeliska styrkor.
Palestinierna sköt artillerigranater som stöd till den grupp som försökte ta sig över gränsen, sade den israeliska armétaleskvinnan.