Stor skillnad i mammors situation

Publicerad 2011-05-03 06:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I Afghanistan dör vart femte barn före fem års ålder. I Sverige dör tre små barn på tusen födda. Mammorna lever i en värld med enorma skillnader.

Hjälporganisationen Rädda barnen har sammanställt fakta om hur det är att vara mamma i olika länder.

I topp hamnar Norge, följt av Australien, Island och Sverige. Längst ned hamnar Afghanistan — strax efter Niger, Guinea Bissau och Jemen.

Statistiskt sett kommer varje kvinna i Afghanistan att förlora ett av sina barn.

– Det barnen dör av är saker som går att bota och förebygga rätt enkelt. Det är inte malaria eller hiv som dödar utan diarréer, luftvägsinfektioner och undernäring, säger Elisabeth Dahlin, Rädda barnens generalsekreterare.

Långt ned på listan hamnar en rad afrikanska stater som ligger söder om Sahara. I många områden lider vart tredje barn av undernäring och vart sjunde barn får aldrig gå i skolan.

– Det handlar om länder som är i konflikt eller som drabbats av naturkatastrofer. Gapet till de övriga länderna är förfärligt, säger Dahlin.

Länderna har rankats bland annat efter uppgifter om kvinnors utbildningsnivå, inkomst, livslängd, barnadödlighet i landet och andelen underviktiga barn.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 5 4 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

”Donera din njure, köp en ny Ipad”

Handeln med illegala organ eskalerar. Nu slår WHO larm om att 10.000 njurar säljs svart varje år, vilket är mer än en i timmen. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Fler vill ge organ, färre gör det. 118 svenskar donerade 2011.

Kineser ska lockas donera. Förbjudet för levande.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 3021 115 tweets 2906 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan