Den man som sköt kongressledamoten Gabrielle Giffords i huvudet i januari för ett år sedan är fortfarande inte frisk nog att ställas inför rätta. Enligt en psykolog förstår Jared Loughner ännu inte vidden av det han gjort.
Det var den 8 januari 2011 som Gabrielle Giffords höll ett politiskt möte framför ett varuhus i Tucson i Arizona då den då 22 år gamle Loughner började skjuta mot dem som samlats kring henne och sedan riktade vapnet rakt mot Giffords huvud och på mycket kort avstånd sköt henne.
Sex människor dog men Giffords klarade sig som genom ett under. Hon fick så svåra skador att hon senare har dragit sig tillbaka från politiken. Ytterligare tolv personer skadades.
Jared Loughner har diagnosticerats med schizofreni och vårdats på ett fängelsesjukhus i Springfield, Missouri. Vid flera tillfällen under förra året har han undersökts och ansetts som för sjuk för att kunna ställas framför en domaren.
En ny utvärdering av Loughners tillstånd har visat att han fortfarande måste få vård och en domare i San Diego beslutade på tisdagen att Loughner ska genomgå en ny utvärdering om fyra månader.
Loughner själv, som nekar till samtliga 49 åtalspunkter, beskrivs av en psykolog som i avsaknad av all insikt om vad han gjort och vilka konsekvenser det kan få för honom, skriver Telegraph.