Den ryktbara täckta marknaden i Istanbul är numera en ren turistattraktion. Rensopad och belyst bjuder den på få äventyr och inga överraskningar. Men intilliggande kvarter är en äkta pulserande marknadslabyrint, där de gälla buden på kokkärl, ullstrumpor och andra nödvändigheter livar upp den dävna morgonen.
Köpenskapens dominerande språk är ryska. Fårade gummor i hårknut och sjal kisar slugt mot sina fickräknare, prutar en sista omgång och låter ännu ett kap försvinna i byltets djup.
Dessa frilansande babusjkor kommer inte med i den officiella balansräkningen. Ändå är den årliga handeln mellan Turkiet och Ryssland 250 miljarder kronor, och arvfienden är i dag turkarnas största handelspartner. På gott och ont.
Kriget i Georgien har rivit upp sår mellan öst och väst. Men nu hörs också oroväckande muller utmed den gamla rysk-turkiska förkastningssprickan. Osämjan mellan yankees och ryssar är en tebjudning jämfört med de bråddjup av rysk-turkisk misstro som ackumulerats under seklen.
Ryssarna kunde inte förlåta turkarna att de islamiserat Kaukasus slaviska folk. Rysslands stora romantiska poeter slogs i Kaukasus, inte därför att de var tvungna, utan därför att kampen mot turken blivit nationens hjärtesak. Turkarnas harm var lika djup över den ryska kolonialismens framfart, som lade azerier, kazaker, uzbeker och många andra turkiska folk under korset och grusade fantasierna om en stor-turkisk federation från Europa till Kina.
Ryska stornationalister, Dostojevskij var en av dem, kallade Istanbul för Tsarigrad. Staden var den ryska trons vagga och ett hägrande mål under krigen mot osmanerna. 1915 fick tsaren löfte av England och Frankrike att ta över Istanbul och de strategiska sunden efter osmanernas fall. Lenin tackade nej men Stalin återupptog de gamla ryska fordringarna.
Häromveckan, samtidigt som amerikanska krigsfartyg löpte in i Svarta havet för att markera stöd åt Georgien, stängde Ryssland handelsvägarna. Tusentals turkiska lastbilar kom varken fram eller tillbaka och stora värden gick till spillo. Budskapet: lås Bosporen för Natotrafik så öppnar vi handeln.
Reaktionen blev häftigare än ryssarna räknat med. Ve den som tror att det går lika lätt att bedriva skrämseldiplomati mot det gamla krigarfolket som mot Kauskasus leksaksriken. Turkiet, med en av världens största stående arméer! Ryssarna backade till sist, de ser att tiden inte är mogen för att slå en kil mellan Nato och Turkiet. Men lita på att det inte var sista försöket, i synnerhet inte om Ukraina lockas med i Nato samtidigt som Turkiet hålls utanför EU.