Michael Jacksons död

Sorg och glädje när fansen tog farväl

Publicerad 2009-07-07 21:18

Foto: AP Sörjande fans utanför Staples Center.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

LOS ANGELES. Det var med blandad sorg och glädje tusentals fans, familj och vänner samlades på Staples Center, i centrala Los Angeles, för att ta ett sista farväl av Michael Jackson. 41-åriga Tammy Carroll och Lori Clark, 47, reste hit från St. Louis i Missouri.

Väninnorna fick sittplatser med begränsad synvinkel inne på Staples Center. Redan klockan sju på morgonen står de i kö till sportarenan, för att inte missa något av detta historiska ögonblick. En ung man lyfte upp sin högerarm märkt med guldarmbandet i plast, som gav tillträde, och pekade på det med vänsterhanden. Tammy höjde armen i samma rörelse. Hon och Lori har dansat till Michael Jacksons musik sedan de var barn.

– Vi var fattiga när jag växte upp, så det var inte tal om varken skivor eller TV. Jag satt tryckt vid radioapparaten för att höra ”ABC as easy as 1, 2, 3”, berättar Lori.

– På den tiden vågade man inte säga att man lyssnade på en svart artist. Michael Jackson förändrade det.

Jackson anses ha banat väg för Oprah Winfrey, Tiger Woods och Barack Obama. Den historiska högtidliga stämningen har varit närvarande i Los Angeles de senaste dagarna. Fans har kommit från när och fjärran för att ta ett personligt farväl och de spontana minnesmärkena är vid det här laget monumentala.

Queen Latifah kunde inte hålla tårarna tillbaka när hon hyllade Michael Jackson som ”den största stjärnan på jorden” med en nyskriven dikt av  Maya Angelou, ”We had him”.Redan klockan sex på morgonen (tre på eftermiddagen i Sverige) stod en karavan limousiner och väntade på gårdsplanen i Encino, där bland andra Michaels mamma, och nu även hans tre barn bor.

Knappt två timmar senare startade karavanen med stora selar av den 300 personer stora familjen. Under poliseskort och på avstängda vägar  rullade de dryga två milen till den anrika kyrkogården Forest Lawn för den privata begravningsceremonin.

En halvtimme senare hade hela begravningssällskapet anlänt utanför ”Hall of Liberty” , där begravningen hölls. En likbil stod hela tiden beredd utanför kapellet för att föra kistan vidare till Staples Center. En leende Michael Jackson tittar ner på den blådraperade scenen, fylld med avskedskransar. Hans namn var skrivet i lysande blått och årtalen 1958-2009 vittnade om en för tidig död.

Delar av den amerikanska kultureliten kom för att ta ett offentligt farväl,  bland dem Stevie Wonder, Jennifer Hudson, Smokey Robinson, Jesse Jackson, Mariah Carey, Lionel Richie, Justin Timberlake och Usher.

Var Michael Jacksons slutliga vila blir är fortfarande okänt, likväl vad som kommer att hända med stoftet.

 Michael Jackson växte upp i en familj som tillhörde Jehovas vittnen och hans mamma är fortfarande starkt troende, medan Michael själv lämnade kyrkan för Nation of islam.
Om Jackson gravsätts på Forest Lawns kyrkogård delar han sin sista vila med Bette Davies, Sammy Davis Jr., Humphrey Bogart, Nat King Cole och sin egen mormor.
Artikelförfattaren är frilansjournalist
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: Magnus Hallgren

Gift i chipsen minskar med ny norsk metod

En ny teknik gör det möjligt att fritera potatis så att nästan ingen akrylamid bildas. Giftet försvinner – nästan i alla fall.

Pappa i rätten för övergrepp

Sexövergrepp mot nio barn, varav de flesta hans egna. Mannen ska bland annat ha tvingat fyra söner att ha samlag med sin syster.

Foto: AP

Obama: Högre skatt för landets rikaste

Regeringens budgetförslag. Budgeten, som förkastades av republikanerna, innehåller även mer pengar till jobbsatsningar och väggbyggen.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.