Späckhuggare vill ha skydd mot slaveri, typ

Publicerad 2012-02-07 14:09

Foto: Steven Nehl / AP Keiko, späckhuggaren i filmen "Rädda Willy", dog 2003. Nu har djurrättsorganisationen Peta stämt den marina djurparken Sea World för att späckhuggare i fångenskap bör likställas med slaveri.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fem späckhuggare står som målsägare i en stämningsansökan som kräver att arten får samma konstitutionella skydd mot slaveri som människor.

Bakom stämningen mot SeaWorld, en kedja av marina temaparker, står världens största djurrättsorganisation, Peta.

Det uppges vara första gången som en amerikansk domstol tar upp frågan om djur borde ha samma konstitutionella rättigheter som människor, rapporterar den brittiska nyhetskanalen BBC.

SeaWorlds jurister anser att målet är ett slöseri med tid och pengar.

– Varken späckhuggare eller andra djur inkluderades i "We the people..." när konstitutionen antogs, sade den marina temaparkens juridiska ombud i rätten i San Diego.

Om domstolen skulle döma enligt Petas linje skulle det få konskvenser inte bara för andra marina temaparker och djurparker, utan även för polis som använder hundar för att spåra bomber och narkotika.

Peta anser att späckhuggarna behandlas som slavar när de tvingas leva i akvarium och uppträda dagligen på SeaWorlds parker i Kalifornien och Florida.

Det är föga troligt att späckhuggarna får sin frihet åter. Men representanter från Peta som ligger bakom stämningen säger att det är nöjda med att målet tagits upp i domstol.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 113 26 tweets 87 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?