Spansk bondeprotest mot låga priser
Publicerat 2009-11-21 17:47
Uppemot 100 000 spanska bönder tågade på lördagen genom Madrid i protest mot sjunkande priser på jordbruksprodukter. De krävde att regeringen bromsar prisraset som de hävdar håller på att driva dem från gård och grund.
Tre fackliga organisationer stod bakom demonstrationståget som hade samlat bönder från hela landet.
Protestaktionen i Madrid föregick i fredags av en endagsstrejk bland bönder i hela Spanien.
Enligt facken har jordbrukarnas nettoinkomster minskat med 26 procent mellan 2003 och 2008, samtidigt som deras egna kostnader har ökat med 34 procent.
De pressade priserna gör enligt facken att producenter av spannmål, mejerivaror, grönsaker, olivolja, citrusfrukter, vin och kött går med förlust.
Böndernas intresseorganisationer kräver garanterade minimiersättningar som täcker produktionskostnaderna och bättre insyn i hur priserna sätts på konstgödning, bränsle och bekämpningsmedel.
De uppmanar också spanska regeringen att arbeta för att EU:s jordbrukssubventioner blir kvar.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.












