Ehecsmittan

Spanska gurkor inte smittkällan

Publicerad 2011-05-31 17:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ehecsmittan kommer inte från de spanskodlade gurkor som har undersökts. Det uppger Hamburgs hälsominister på tisdagseftermiddagen.

Beskedet om att prover som tagits av spanska gurkor inte har visat spår av bakterien 0104, som kan leda till utbrott av ehec-smitta, lämnades av Hamburgs hälsovårdsminister Cornelia Prüfer-Storcks (SPD). Det skriver sajten Fresh Plaza som är en oberoende organisation för företag inom frukt-och grönsakssektorn samt nyhetsbyrån Reuters.

Prover som analyserats vid ett laboratorium i Hamburg visade att de bakterier som sjuka haft i sin tarmflora inte stämde överens med dem man tidigare hittat på gurkor från Spanien.

– Vår förhoppning att kunna hitta källan till de svåra ehec-fallen där människor utvecklat HUS-syndromet, har inte infriats, säger Prüfer-Storcks till Reuters.

Samtidigt försvarar Prüfer-Storcks sitt beslut i förra veckan att offentliggöra resultat som pekade ut just de spanska gurkorna som smittkällan.

– Gurkorna innehållar andra bakterier som kan ge andra ehec-sjukdomar, säger hon.

Inte heller i Nederländerna har någon ehec-bakterie kunnat hittas trots att myndigheten för livsmedelssäkerhet har tagit 168 prover, skriver Productschap Tuinbouw.

Jordbruksministern i den andalusiska regionregeringen Clara Aguilera ställde sig på måndagen demonstrativt och tuggade i sig gurkor inför tv-kamerorna. Hon var upprörd över larmet och krävde att de som orsakat det ”måste ta konsekvenserna”.

Spanska myndigheter och bönder hävdar att det inte finns några klara belägg för att själva smittan verkligen har sitt ursprung i landet. Om det trots allt skulle vara Spanien som är ursprungsland för smittan kan det finnas två huvudförklaringar, skriver tidningen El País:

• Smittan kom dit efter det att gurkorna lämnat Spanien. Det är den teori de spanska odlarna förfäktar. Det skulle exempelvis ha kunnat ske genom att de transporterats i en lastbil som tidigare kört boskap och sedan inte rengjorts ordentligt.

• Smittan är spansk, men de gurkpartier det gäller var uteslutande avsedda för export. Bara en av tre spanskodlade gurkor konsumeras i landet.

En tredje teori är att någon aktivt smittat ner gurklasten med de farliga bakterierna.

– Vi är besvikna på det sätt som de tyska myndigheterna har hanterat frågan  och vi anser att orsaken ska sökas i Tyskland och inte i Spanien, säger den spanska jordbruksministern Rosa Aguilar.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 113 26 tweets 87 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?