Minst 27 människor dödades i en serie sprängdåd mot shiitiska moskéer i samband med fredagsbönen i Bagdad. Den senaste tidens attacker på shiamuslimer väcker oro för en ny våg av religiöst våld i Irak.
De fem samordnade attackerna ägde rum i flera shiitiskt dominerade bostadsområden i den irakiska huvudstaden. Den blodigaste av dem inträffade utanför Shurufmoskén i stadsdelen Shaab. Besökare höll på att lämna moskén efter middagsbönen när en bilbomb exploderade utanför.
- Minst 21 människor dog och 35 sårades, berättade en anonym säkerhetstjänsteman.
Flera av dem som ber i Shurufmoskén är anhängare till den radikala shialedaren Muqtada al-Sadr. Vittnen hade försökt varna polisen för en misstänkt Volkswagen Passat utanför när sprängladdningen detonerade.
Samtidigt exploderade två bomber på Diyalabron i Bagdads sydöstra utkant. Fem människor dog och 15 skadades i attacken.
Ytterligare blodiga attacker krävde ett människoliv vardera i de sydöstra stadsdelarna Zafaraniyya och Kamaliyya. Fyra skadades av en bomb i al-Elam i de västra delarna av staden.
De senaste två månadernas bombattacker har nästan enbart riktat sig mot Bagdads shiitiska invånare. Många oroar sig för att någon eller några grupper — exempelvis al-Qaida — försöker tända gnistan till ett nytt utbrott av religiöst våld. Under åren 2006 och 2007 dog tiotusentals Bagdadbor i blodiga uppgörelser mellan shia- och sunnimuslimer.
Antalet attacker runtom i Irak har sjunkit under de senaste månaderna. Men inför USA:s trupptillbakadragande från storstäderna förra månaden steg åter dödstalen. I juni dödades 437 irakier, den största förlusten av människoliv under en månad på nästan ett år.