Orkanen "Dean"

Stärkt "Dean" drar vidare mot Mexiko

Publicerat 2007-08-21 00:02

Turister evakueras från Cancún.

AFP PHOTO/Marte REBOLLAR

Turister evakueras från Cancún.

Orkanen "Dean" fortsätter mot Yucatanhalvön i Mexiko. "Dean" väntas nå fastlandet natten mot tisdag svensk tid och kan då graderas upp till en kategori fem-orkan. Tiotusentals turister har evakuerats från sina semesterorter och undantagstillstånd har införts.

Under natten till söndagen tog "Dean" en något sydligare bana och därför klarade sig Jamaica bättre än vad som befarats. Visserligen är den materiella förödelsen stor på sina håll. I huvudstaden Kingston har hustak rivits upp och förstörda vägar och omfattande översvämningar rapporteras från flera håll på ön. Men efter vad som hittills rapporterats har inga människoliv krävts. Totalt har nio människor tidigare omkommit i orkanen.

Under måndagen drog "Dean" vidare åt nordväst mot Caymanöarna strax söder om Kuba. Enligt de senaste rapporterna kommer orkanområdet att passera strax söder om de tre små Caymanöarna. Vindhastigheterna uppgår till uppåt 70 meter per sekund. Enligt meteorologer kan vindstyrkan tillta när "Dean" når fastlandet och den kan då komma att graderas upp till fem, den högsta klassen i de mätmetoder som används.

Verksamheten på olje- och gasplattformarna i Mexikanska gulfen har reducerats kraftigt i väntan på "Dean". Omkring 13.000 oljearbetare har evakuerats med hjälp av helikoptrar och båtar. På Yucatanhalvön har man orkanen "Wilmas" framfart i färskt minne. "Wilma" är den kraftigaste orkan som uppmätts och när den för två år sedan slog till mot det mexikanska fastlandet förlamades den viktiga turistindsutrin under flera månader. Inför "Deans" ankomst tar myndigheterna inga risker. De senaste dagarna har de omkring 80.000 turister på befinner sig på badorter som Cancun och Cozumel evakuerats. I delstaten Qintana Roo, dit Yucatanhalvön hör, har undantagstillstånd införts och myndigheterna har upprättat 500 katastrofcentra för lokalbefolkningen.

På måndagskvällen lokal tid uppgav USA:s nationella orkancenter i Florida att "Dean" sannolikt skulle ta en sydligare bana än vad som tidigare beräknats, vilket skulle skona de stora turistorter som ligger på Yucatanhalvöns nordvästsida. Däremot kvarstår risken att halvöns centrala del kan drabbas hårt.

Enligt CBS nyhetssändningar har risken minskat för att "Dean" ska nå södra Texas senare i veckan och därmed påverka landningen av rymdfärjan "Endeavour", som styrs från Nasas kontrollcenter i Houston. Planerna på att flytta fram rymdfärjans landning från onsdag till tisdag kvarstår dock. Det är ännu inte bestämt om "Endeavour" ska landa på Kennedy Space Center i Florida eller på flygbasen Edwards i Kalifornien.

Delar av USA har de senaste dagarna drabbats av kraftiga skyfall som orsakat översvämningar i bland annat Oklahoma och Minnesota. Minst tolv människor har omkommit.

Läs mer: Svagare "Dean" blev tropisk storm

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 113

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstänkt mord i Sollentuna

En man hittades död under natten mot onsdagen. Polisen har inlett en förundersökning om mord.

Rekordmånga returer Foto: Landov

Rekordmånga returer

Jerebkos Detroit vinnare igen. Svensken tog fler returer än i någon tidigare match.

Ny tjänst ska utmana Facebook Foto: Google

Ny tjänst ska utmana Facebook

”Google Buzz”, som gör det möjligt att utbyta meddelanden, webblänkar och foton i Gmail, ska utmana Facebook och Twitter. Läs mer

Använder du Gmail?

Se resultat

Stöld kan hjälpa danska skatteverket

Sade nej till att köpa uppgifter om danskars förmögenheter i utlandet. Men nu har myndigheterna fått tillgång till materialet utan kostnad.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkamp om Cesc Fàbregas. Spanska medier uppger att femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.