Stefan Livs död

Stefan Liv död i flygkrasch i Ryssland

Uppdaterad 2011-09-08 01:12. Publicerad 2011-09-07 14:48

Foto: AP Vrakdelar hamnade i floden Volga.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den svenske landslagsmålvakten Stefan Liv var en av de 43 som omkom vid en flygkrasch i Ryssland på onsdagen. Det 18 år gamla passagerarflygplanet lyckades aldrig lyfta utan kraschade i Volga strax efter start.

Planet, av typen Yak-42D, var på väg mot Minsk i Vitryssland med KHL-laget Lokomotiv Jaroslavl ombord. Men när piloterna nådde slutet av den tre kilometer långa startbanan lyckades de inte få upp planet på säker höjd utan flög in i en mast utanför flygplatsens område, tippade åt vänster och kraschade.

Olyckan inträffade vid 12.50-tiden svensk tid då det chartrade planet med hockeylaget ombord skulle lyfta från Tunosjno-flygplatsen 17 kilometer från staden Jaroslavl vid Volga nordöst om Moskva.

– Piloten bad om starttillstånd vilket jag gav honom, sedan väntade jag på att planet skulle nå 200-metersnivån, men planet kom aldrig högre än tio meter, berättar flygplatschefen Aria Novick för ryska Lifenews som också publicerar en lista på samtliga ombord.

Förutom den svenske landslagsmålvakten Stefan Liv har Lokomotiv Jaroslavl en rad utländska spelare i laget och den ryska nyhetsbyrån Interfax uppger att spelare från Sverige, Tjeckien, Slovakien och Ryssland befann sig ombord på olycksplanet. Enligt tjeckiska medier omkom Jan Marek, Karel Rachunek och Josef Vasicek samt slovaken Pavol Demitra skriver Pravda.sk. Också den lettiske spelaren Karlis Skrastins omkom skriver Apollo.lv samt den kandensiske coachen Brad McCrimmon skriver Toronto Star. Stefan Liv var den ende svensken i laget.

– Vi har inte längre något lag, hela vår förstauppställning och alla funktionärer, alla dog i kraschen, säger Vladimir N. Malkov, en talesman för klubben till New York Times.

Ordföranden i det internationella ishockeyförbundet Rene Fasel kallar olyckan för en internationell tragedi:

– Det här är den mörkaste dagen i hockeyns historia. Och det är inte bara en rysk tragedi, spelarna och ledarna i Lokomotiv kom från tio nationer, säger han enligt BBC.

Vid 17.50-tiden på onsdagen bekräftade UD för DN.se att Stefan Liv var en av de omkomna. Stefan Livs agent, Joakim Persson, är bestört över händelsen:

– Stefan var en fantastisk människa, alltid ödmjuk och snäll och tänkte på andra före sig själv. Det var alltid en glädje att tala med honom och jag är enormt stolt över att få ha varit hans agent under de här tre säsongerna, säger Joakim Persson, Stefan Livs agent.

– Jag lider verkligen med Stefans familj.

Lokomotiv Jaroslavl kom trea i ryska ligan säsongen 2010-2011 efter att ha vunnit sin division och har länge tillhört de bästa lagen i KHL efter att ha vunnit ligan tre gånger, 1997, 2002 och 2003. När olyckan inträffade var laget på väg till Minsk i Vitryssland, 880 kilometer bort, för att möta HK Dynamo Minsk för den första matchen i årets liga på torsdag, skriver den ryska nyhetsbyrån RIA Novosti.

Stefan Liv lämnade HK Siberia tidigare i år och skulle i morgon ha spelat sin första tävlingsmatch för sin nya klubb. Hans gamla svenska klubb, HV71, har kallat samman sin personal till Kinnarps Arena sedan de nåtts av nyheten om flygkraschen.

– En oerhörd tragedi. Vi levde på vår sista strimma av hopp och nu befinner vi oss i en stor sorg. Det är svårt att förstå vilken ofattbar tragedi. De första tankarna går till Stefans familj och hans närmaste, säger klubbdirektören Peter Eklund till Jnytt.se

Flygsäkerhetssajter uppger att planet störtade i vackert väder en kilometer efter start och att det tog eld vid nedslaget och förstördes helt. Planet bröts i två delar med den bakre delen liggande på marken och den främre delen i floden Volga. Enligt flygplatsuppgifter omkom 43 personer ombord (36 passagerare och 7 besättningsmän) och två överlevde enligt den ryska katastrofmyndigheten. De överlevande ska vara den ryske spelaren Alexander Galimov samt flygteknikern Alexander Sizov.

En av dem som kunde ha varit med ombord på planet var den finske målvaktstränaren Jorma Valtonen som stannade kvar i Jaroslavl för att träna lagets reservmålvakter.

– Om det är samma plan som vi åkte till Riga med var det nog gammalt, säger Valtonen till Ilta Sanomat enligt Hufvudstadsbladet.

Ett stort antal räddningsfordon från fem olika brandstationer och en psykolog har skickats till platsen.

Ett ögonvittne berättar för nyhetsbyrån AP hur hon såg att något var fel:

– Det var tydligt att något inte stod rätt till, planet föll bakom träden och sedan kom en explosion och rök vällde upp, säger Irina Prijachova.

Olyckan är den första som drabbar ett helt idrottslag i Ryssland under senare år. 1979 dog 17 spelare och ledare från fotbollsklubben Pakhtakor i Dniprodzerzhynsk i nuvarande Ukraina när deras flygplan kolliderade med ett annat i luften. Också det planet var på väg till Minsk.

Aviation Safety Network har publicerat en lista över lag som drabbats i olika dödsolyckor med flygplan.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 121 26 tweets 95 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.