FN sänder en specialgrupp med bland annat traumaexperter till östra Kongo-Kinshasa där uppåt 170 kvinnor och flickor nyligen våldtogs. Ingenstans i världen begås våldtäkter så ofta som just där.
FN:s flyktingråd sade att gruppen, som ska besöka byarna Nyakiele och Abala, ska ta hand om offer för våldtäkter som begicks under perioden 10–12 juni.
Det var det senaste fallet av massvåldtäkt – i alla fall vad omvärlden känner till. Runt 170 kvinnor och flickor våldtogs de dagarna, men nyheten blev känd först två veckor senare. Massvåldtäkterna ska ha utförts av deserterade rebellsoldater.
I genomsnitt våldtas 1.100 kvinnor varje dag i Kongo-Kinshasa, och allra värst är det i landets östra delar. Där terroriseras befolkningen av såväl den reguljära armén som rebeller, trots att kriget mellan parterna formellt sett upphörde redan 2003. Men att Joseph Kabilas regering i Kinshasa inte kan skydda civilbefolkningen i de östra delarna av jättelandet är tydligt.
I östra Kongo-Kinshasa pågår ännu strider mellan landets armé och rebellstyrkor från grannländerna Rwanda och Uganda. Ett sätt att bedriva krigföring är genom massvåldtäkt av kvinnor ur civilbefolkningen.
Margot Wallström, FN:s sändebud mot sexuellt våld under väpnad konflikt, uttalade sig om den senaste attacken med att högsta prioritet måste vara att se till att offren för attacken får tillgång till vård och att fånga förövarna. ”Brott av den här kalibern är ingen olyckshändelse – de sker på order eller till följd av slapp ordergivning och kontroll”, skriver Wallström i ett uttalande.
Wallström konstaterar att landet går till val i november och att det därför är viktigt att skyddet särskilt för kvinnor och flickor ökar. Det är i första hand de kongolesiska myndigheternas ansvar att utreda händelsen och jaga ifatt förövarna och ställa dem inför rätta. FN:s roll i processen är att få dessa händelser bekräftade och finna sätt att hjälpa offren.
I maj publicerade American Journal of Public Health en studie som visade att fler än 1.100 kvinnor våldtas varje dag i Kongo-Kinshasa. Under en tolvmånadersperiod 2006–2007 utsattes mer än 400 000 kvinnor och flickor mellan 15 och 49 år för våldtäkt. Det innebär att sexuellt våld mot kvinnor är 26 gånger vanligare i landet än vad FN:s rapporter från samma period visat.