Afghanistan

Storjirga störs av raketangrepp

Uppdaterad 2010-06-02 10:11. Publicerad 2010-06-02 09:31

Foto: Musadeq Sadeq / AP Photo

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det stora rådsmötet i Afghanistan som inleddes på onsdagen stördes av raketangrepp. Den afghanske presidenten Hamid Karzai tvingades fly sedan skottlossning utbrutit utanför mötesplatsen.

Vid mötet — storjirgan — i huvudstaden Kabul samlas 1.600 personer för att söka enighet kring hur fred ska nås.

Men fredsmötet stördes omedelbart av oroligheter. Vittnen uppgav att tre explosioner inträffade i närheten av mötet, varav ett av dåden utfördes omkring 200 meter från det stora mötestältet där de 1.600 delegaterna samlats. President Karzai flydde mötet i bepansrade fordon direkt efter inledningen.

Representanter för talibanerna tog på sig ansvaret för dåden.

- Vi har fyra självmordsbombare som befinner sig på ett hustak i närheten av jirgatältet, sade talibanernas talesman Zabihullah Mujahid.

En talesperson för inrikesdepartementet uppgav att ett hus där "misstänkt terroristaktivitet" pågick hade omringats. En av arrangörerna av jirgan förklarade senare inför församlingen att två av förövarna hade dödats och ytterligare en gripits.

- Tre självmordsbombare klädda i burka tog sig in i hus som var under uppförande. De sköt med granatgevär mot tältet. Gud ske pris, två av dem dödades och fick betala för sina brott, den tredje har gripits. sade Ghulam Farooq Wardak.

Den våldsamma inledningen på fredsjirgan visade tydligt den sköra säkerhetssituationen i huvudstaden. Vid mötet är just talibanrebellernas framfart ett huvudtema. President Karzai har tidigare föreslagit förhandlingar med moderata talibaner för att få slut på striderna.

Bland delegaterna finns både traditionella ledare samt representanter för etniska och religiösa grupper. Mötet, som ska pågå i tre dagar, övervakas av 12.000 soldater och poliser.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 121 26 tweets 95 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.