Hundratusentals människor intog gatorna i Moskva när Ryssland på söndagen inledde firandet av 65-årsdagen av andra världskrigets slut. Ryska soldater tågade för första gången sida vid sida med soldater från andra länder i den största paraden hittills.
Under gassande sol och i 25 graders värme hade Moskvaborna i hundratusentals på söndagsmorgonen intagit gatorna för att hitta en bra plats att se paraden från. Den 9 maj, segerdagen, är en stor nationell högtid i Ryssland och i år är firandet mer storlaget än någonsin.
- Det finns inget kommunistiskt över den här dagen utan det är en dag som alla här kan relatera till. Alla har en släkting eller vän som omkom i kriget, säger Ingmar Nevéus, DN:s reporter på plats i Moskva.
Firandet inleddes klockan tio lokal tid och stora delar av Moskvas centrum var på söndagen avstängt för trafik.
– Det är nästan som att det skulle vara en landskamp i fotboll. Folk går omkring med ryska flaggor och är väldigt glada. Det känns värdigt, berättar Ingmar Nevéus.
För första gången kommer de drygt 10.500 ryska soldaterna som deltar i paraden att tåga sida vid sida med soldater från bland annat Storbritannien, USA, Polen och Frankrike. Ledare från 25 länder deltar också i firandet, däribland Frankrikes president Nicolas Sarkozy, Tysklands förbundskansler Angela Merkel och Kinas president Hu Jintao.
– Det ses som en positiv markering om att det inte bara var Sovjetunionen som vann över nazisterna. Nästan alla tycker att det är bra att soldater från andra länder deltar, men det kommer att vara en del demonstrationer anordnade av kommunistpartiet senare under dagen, säger Ingmar Nevéus.
Firandet av segerdagen var under många år väldigt nedtonat i Ryssland, men för två år sedan återupptogs traditionen med stora militära parader med tunga vapen. I dagens parad kommer hundratals stridsvagnar och flygplan, strategiska missiler och långdistansbombare att visas upp.
Ska man se det som en maktdemonstration?
– Absolut. Det tolkades i alla fall så när man återinförde paraden 2008. Jämför man Ryssland under Putintiden med till exempel Jeltsintiden har landet en mycket högre profil utrikespolitiskt och militärt i dag. Man kan notera att samma år som man återinförde paraden anföll Ryssland Georgien, det första kriget utomlands sedan sovjetiska Ryssland upphört, säger Ingmar Nevéus.
Samtidigt ses det breda deltagandet från väst som en del i de allt mer positiva relationerna mellan Ryssland och västländerna.
– Relationen med väst är väldigt tvetydig och komplicerad, men den senaste tiden har den varit mer positiv, med bland annat den ryska ledningens exemplariska beteende när Polens president omkom i Ryssland och kärnvapenavtalet med USA, säger Ingmar Nevéus, samtidigt som tunga stridsvagnar börjar rulla förbi honom och folket runt omkring honom jublar.
– Det skakar i hela marken och en hel del av gatorna här i centrum kommer att förstöras av de här tunga fordonen. Men det räknar man med och har till och med avsatt särskilda medel i budgeten för reparationerna efteråt.