Paris/Khartum.
Sudans regering har beordrat hjälporganisationen Läkare utan gränser (MSF) att lämna det oroliga Darfur-området i Sudan, uppgav MSF på onsdagen.
Beskedet kom bara en kort stund innan Internationella brottmålsdomstolen (ICC) i Haag offentliggjorde arresteringsordern mot Sudans president Omar al-Bashir. I ett uttalande på sin webbplats skrev MSF att Sudans regering sagt sig inte kunna garantera MSF:s säkerhet med anledning av ICC:s agerande.
Spänningen var stark i Sudan på onsdagen inför ICC:s besked. Säkerheten har förstärkts utanför västerländska ambassader, på grund av farhågor om våldsamma demonstrationer.
Även i Darfur var läget spänt.
– Vårt folk på plats känner av spänningen: de sudanesiska säkerhetsstyrkorna har blivit mycket mer synliga i Darfur, sade en tjänsteman från Unamid, FN:s fredsbevarande styrka i området.