Internationella brottmålsdomstolen (ICC) i Haag har väckt ännu ett åtal mot Sudans president Omar Hassan Bashir, denna gång för folkmord. Samtidigt utfärdar ICC en ny arresteringsorder mot al-Bashir.
Den sudanesiske presidenten är sedan mars 2009 åtalad vid ICC för krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten. Han avfärdar domstolens anklagelser om att han är ansvarig för de förbrytelser i Darfurregionen som kostat omkring 300.000 människor livet och den ”våldtäkts-hunger- och fruktan-kampanj” som riktats mot ytterligare 2,5 miljoner människor som lever i flyktingläger.
ICC:s appellationsavdelning gav i februari domarna order om att se över beslutet i mars 2009 att inte innefatta folkmord i den arresteringsorder som då utfärdades.
Måndagens åtal och arresteringsorder omfattar tre fall som ICC vill klassa som folkmord. Åklagaren Luis Moreno-Ocampo anklagar Bashir för att personligen ha beordrat sina väpnade styrkor att utrota tre folkgrupper i Darfur – fur, masalit och zaghawa.
Konflikten i Darfur utbröt i början av 2003, när rebellstyrkor ur etniska minoriteter tog till vapen mot den arabdominerade regimen för att få större tillgång till naturresurser och ökat politiskt inflytande. Regimen svarade enligt FN med att sätta in arméförband och arabiska klanmiliser mot de ”afrikanska” minoritetsfolken.