Sudan och Sydsudan

Sudans president efterlyst

Publicerad 2008-07-14 20:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

JOHANNESBURG. Den Internationella Brottmålsdomstolens åklagare begärde på måndagen Sudans president Omar Bashir häktad för folkmord, brott mot mänskligheten och krigsbrott. Skeptikerna varnar för att ett åtal kan göra det ännu svårare att finna en lösning på den våldsamma krisen i Darfur.

Den Internationella Brottmålsdomstolen ICC:s åklagare Luis Moreno-Ocampo håller Sudans president Omar Bashir ansvarig för mord på minst 135 000 människor sedan konflikten i Darfur bröt ut för drygt fem och ett halvt år sedan.

Enligt en officiell summering av det åtal som Moreno-Ocampo på måndagen presenterade för en panel av domare vid ICC har Bashir haft som målsättning att utrota folkgrupperna Fur, Masalit och Zaghawa i Darfur på grund av deras etnicitet.

"Hans motiv har i stort sett varit politiska. Hans ursäkt har varit kriget mot rebellerna. Hans avsikt har varit folkmord", skriver Moreno-Ocampo.

Bashir har enligt åklagaren beordrat den sudanesiska militären och regeringsstödd milis att systematiskt attackera civila i kriget mot de lokala rebeller som tog upp vapen mot regimen i början av 2003.

"Målet har inte varit rebellernas styrkor, utan folkgrupperna Fur, Masalit och Zaghawa", hävdar Moreno-Ocampo.

Han anklagar också den sudanesiske presidenten för krigsbrott och en rad brott mot mänskligheten, som mord, tortyr och våldtäkt på civila.

Moreno-Ocampo beskriver de våldtäkter som såväl gamla kvinnor som små barn i Darfur utsatts för som en systematisk kampanj från regeringssidan att omintetgöra de utsatta folkgrupperna.

"De använder våldtäkt för att döda viljan, själen, och livet självt", skriver Moreno-Ocampo.

Det är första gången som ICC anklagar en person för folkmord, och det är första gången som domstolen hoppas väcka åtal mot en sittande president.

En panel av domare kommer nu att granska åklagarens åtal och ta beslut om huruvida Bashir verkligen ska begäras häktad, en process som väntas ta åtminstone några månader.
Sudans regering reagerade på måndagen med ilska på åklagarens begäran om häktning, och varnade för att ett åtal mot president Bashir kan leda till att situationen i Darfur förvärras ytterligare.

-  Vi erkänner ingenting som kommer från ICC. För oss existerar den inte, säger en talesman för Sudans utrikesdepartement, Ali Sadig, till nyhetsbyrån Reuters.

Den Afrikanska Unionen, AU, varnade också för att åtalet mot Bashir kan försvåra framtida fredsförhandlingar om konflikten i Darfur, och såväl AU som Arabförbundet kommer inom kort att hålla krismöten om den situation som uppstått.

- AU:s ståndpunkt är att inget bör genomföras som kan stjälpa fredsprocessen i Sudan, säger en talesman för AU-kommissionen, El-Ghassim Wade, till AFP.

Anhängare av ICC-åklagarens beslut att väcka åtal mot Bashir påpekar istället att regimen i Khartoum hittills visat liten samarbetsvilja i de försök till fredssamtal som gjorts, och att det är viktigt att omvärlden visar att den inte tolererar de övergrepp som begås i Darfur.

Människorättsorganisationen Amnesty
International ser åtalet som "ett viktigt steg mot att utkräva ansvar för brott mot mänskligheten i Sudan", enligt ett pressmeddelande.

Eftersom Sudan aldrig skrivit under det fördrag som etablerade ICC 2002 initierades utredningen i Darfur av FN:s säkerhetsråd, och det fanns på måndagen farhågor om att den gemensamma fredsstyrka från FN och AU som finns på plats i Darfur, liksom civil FN-personal i landet, nu ska utsättas för hämndattacker.

- FN:s generalsekreterare förväntar sig att regeringen i Sudan kommer att fortsätta att samarbeta fullständigt med FN i Sudan, och samtidigt uppfylla sin skyldighet att se till att all FN-personal och egendom är säker, sade FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon i ett skriftligt uttalande.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: AP

Världsmästaren varnar för uppror

”Folk har inget att förlora.” Den politiskt engagerade boxaren Vitalij Klitsjko varnar för ett uppror likt det i Syrien i sitt hemland Ukraina.

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Beslut om Odells framtid skjuts upp

”Diskussionen har inletts.” Kristdemokraternas riksdagsgrupp sköt på tisdagens upp beslutet om Mats Odells framtid som gruppledare.