Burmas oppositionsledare Aung San Suu Kyi bekräftade på tisdagen att hon kommer att ställa upp för en plats i parlamentet i fyllnadsvalet den 1 april, rapporterar New York Times.
En parlamentsplats var Aung San Suu Kyis mål efter att hon blivit frisläppt ur husarresten för ett drygt år sedan. Men därefter har hon uttryckt tveksamhet, senast för en vecka sedan.
Att hon nu vill ställa upp i valet är ett tecken på att hon känner större förtroende för demokratiseringsprocessen som satts i gång av den nya civila regering som ersatte militärjuntan efter det styrda valet i november 2010.
Sedan dess har en del politiska fångar släppts, pressfriheten ökat och dialogen med Suu Kyi själv ökat.
– Men det finns hinder och vi måste vara uppmärksamma på faror, sade oppositionsledaren i en intervju i förra veckan.
Aung San Suu Kyi ska ställa upp som kandidat i valkretsen Kawhmu, en förort till Burmas största stad Rangoon, som är hennes hemstad. Nyligen godkände regeringen att hennes parti NLD får delta i parlamentsval.
Även om hennes parti skulle ta hem samtliga de 48 platser som står på spel i valet den 1 april blir dock inflytandet mycket litet. Militären är garanterad 166 av de sammanlagt 664 mandaten i parlamentets över- och underhus, och det största pro-militära partiet sitter på 80 procent av de resterande platserna.