Värre valfusk väntar, varnar Vladimir Putins motkandidater inför Rysslands presidentval den 4 mars. Samtidigt har de själva fortsatt svårt att samla något verkligt stöd.
Kommunistpartiet, Liberaldemokraterna och Rättvisa Ryssland kommer gemensamt att uppvakta den avgående presidenten Dmitrij Medvedev på onsdagen för att protestera.
– Det kommer att ske övergrepp mot alla kriterier och regler för hur man genomför normala, rena och rättvisa val, rasade kommunistledaren Gennadij Ziuganov på en gemensam presskonferens på tisdagen enligt nyhetsbyrån Interfax.
Ziuganov är den av kandidaterna i presidentvalet som i opinionsmätningarna ligger närmast premiärminister Vladimir Putin — även om en smärre evighet skiljer mellan dem. Enligt de senaste siffrorna från statskontrollerade institut har Putin stöd av drygt 50 procent av väljarna, mot drygt 10 procent för kommunistledaren.
Ziuganov lider dessutom av samma problem som de övriga oppositionskandidaterna. Alla har tillräckligt många tveksamma sidor som gör det mer eller mindre omöjligt för dem att samla ett tillräckligt brett stöd för att kunna utmana Putin på allvar:
Ziuganov är i mångt och mycket en gammalkommunist och inte särskilt lockande för dagens nya ryska medelklass. Vladimir Zjirinovskij är ultranationalist och en politisk clown. Mångmiljardären Michail Prochorov ogillas starkt från vänsterhåll som symbol för 1990-talets rövarkapitalism, medan förre talmannen Sergej Mironov i sin tur ses som symbol för de färglösa byråkrater som suttit på posterna under Putins år vid makten.
Även bland oppositionen är åsikterna delade. När tidningen Novaja Gazeta bad opinionsinstitutet Levada undersöka vem som föredrogs av deltagarna i den stora protestmarschen mot Putin den 4 februari fick Ziuganov 23 procents stöd, mot 20 procent för Prochorov, 7 för Mironov och 5 för Zjirinovskij.