Jordbävningen i Haiti

Svårt få fram hjälp när flygplatsen överbelastats

Uppdaterat 2010-01-14 20:44. Publicerat 2010-01-14 17:09

Två dygn efter katastrofen väntar miljoner i Haiti på akut hjälp. Men Port-au-Prince flygplats klarade på torsdagen inte av fler flyg med nödsändningar och förbjöd nya landningar.

Dela med andra:

DN Teman i artikeln

 Jordbävningen i Haiti

De stora insatser som rapporteras vara på väg kommer att möta en mardrömslik uppgift.

Huvudstaden Port-au-Prince är en stad i ruiner. Haitiska Röda Korset uppgav att skalvet krävt omkring 50.000 dödsoffer och att ytterligare tre miljoner är skadade eller hemlösa.

USA:s president Barack Obama meddelade att flera tusen soldater har beordrats till Haiti och att nödleveranser ska sättas in dygnet runt.

Men luftbron som kommit i gång fick ett snabbt slut sedan flygplatsen blivit överbelastad och tvingats stänga.

– Haitis regering meddelade att man för närvarande inte kan ta emot fler plan, sade Laura Brown som är talesperson för USA:s flygmyndighet.

Då fanns elva plan cirklande i luftrummet ovanför Haiti.

Men när hjälpsändningar väl når ett av världens fattigaste och mest underutvecklade länder, väntar en näst intill omöjlig uppgift att koordinera insatserna.

FN och andra hjälporganisationer varnar för en "ofantlig logistisk utmaning" att ens få fram nödhjälpen till de behövande.

Katastrofens konsekvenser förstärks än mer, då skalvet utdelade dödliga slag mot dem som bäst visste att genomföra de akuta insatserna. FN:s högkvarter i Port-au-Prince raserades och omkring 200 utländska FN-anställda kan ha dött, bland dem FN-chefen på plats. Med många experter bland de döda, infrastrukturen fullständigt förstörd och upparbetade sätt att nå ut med hjälpen slagna i spillror var utsikterna nattsvarta att nå fram till de miljoner som behöver omedelbar hjälp.

FN:s matprogram WFP hoppades under torsdagen kunna leverera proviant till drygt 2.000 drabbade i delar av huvudstaden som jämnats med marken.

– Det är en droppe i havet, men det är en början, sade Charles Vincent från WFP.

– En stor del av befolkningen har inte fått mat i går eller i dag, och detta sprider dessutom en allmän oro, sade Vincent.

Från huvudstaden kom rapporter om plundring av affärer och hem samt om skottlossning.

Även Elisabeth Byrs, som är talesperson för FN:s samordnande humanitära organ (Ocha) varnade för svårigheterna att samordna insatserna. Krisen var tydlig utanför det stora sjukhuset General Hospital, där 1.500 lik låg inne i och utanför bårhuset sent på torsdagen. Organisationer uppgav att antalet liksäckar inte längre räckte till.

Stora grupper av chockade, traumatiserade och skadade har slagit läger eller irrar omkring i staden där det ännu ligger döda människor bland bråten. Andra söker efter anhöriga och försöker rädda dem som klämts fast i ruinerna.

Den norska hjälparbetaren Åse Midtveidt har vittnat om att förödelsen är enorm i slumområdet Cité Soleil i Port-au-Prince som har omkring 400.000 invånare.

Redan görs jämförelser med den ofattbara tsunamikatastrofen 2004, som krävde fler än 220.000 dödsoffer, och som då visade på de enorma problemen att verkligen hjälpa de överlevande.

Tusentals haitier har sedan jordbävningen försökt nå gränsen till Dominikanska republiken, rapporterar spanskspråkiga medier.

– Just nu är det ganska svårt att nå Haiti landvägen, säger Moises Belloch, ordförande i den spanska biståndsorganisationen Intervencion Ayuda y Emergencia som försökt ta sig fram i den motsatta riktningen (in i Haiti från grannlandet), till tidningen El País.

En fordonskolonn med personal från FN-organet Unicef skulle från Punta Cana i Dominikanska republiken ta sig över gränsen vid Jimaní och Malpasse.

Personal från Spaniens motsvarighet till biståndsorganet Sida, som i vanliga fall tjänstgör på samordningskontor i Dominikanska republiken och Panama, skickas också till Haiti. Ett militärt team från Spanien — just nu ordförandeland i EU — finns på plats för att bilda sig en uppfattning om läget och fyra plan med spansk nödhjälp har sänts till landet.

Gensvaret från Latinamerika är också stort. Enligt nyhetsbyrån AFP har Argentina, Brasilien, Chile och Peru börjat skicka fältsjukhus, mat, vatten, mediciner och sökpatruller.

Ett argentinskt fältsjukhus, som troligen var det bäst fungerande i Port-au-Prince dygnet efter skalvet, lider nu total brist på utrustning, berättade på torsdagen Gabriel Fuks vid den militära enheten Cascos Blancos (Vita hjälmarna) som driver fältsjukhuset.

Argentina bistår också Schweizbaserade Internationella telekomunionen (ITU) som har ansvaret för att återupprätta förbindelser med Haiti.

Läs mer: Raserade hus dödsfällor i skalvets spår

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Världen

Clinton ökar pressen på Israel Foto: AP

Clinton ökar pressen på Israel

Skarpt utspel om bosättningarna. ”Som Israels vän är det vår plikt att säga sanningen när det behövs”, säger USA:s utrikesminister på måndagen.

Israel storsatsar på arabstäder. Men regeringen är splittrad.

Netanyahu vägrar backa. ”Vi kommer fortsätta att bygga”.

Historisk dag i USA

Obamas första stora framgång. Den mest genomgripande sociala förändringen i USA på 50 år, skriver DN:s Michael Winiarski. 78

Ja till sjukvårdsreformen i natt. Röstsiffrorna i representanthuset blev 219 mot 212. 97

Så kommer sjukvården se ut. Punkterna Obama fick igenom och de han tvingades backa om. 25

Se Barack Obamas tal efter segern.

Se Barack Obamas tal efter segern. ”En seger för USA:s folk och en seger för förnuftet”, sade president Obama när resultatet blivit känt.

Senast vulkanen vid Eyjafjallajökull hade ett utbrott var på 1820-talet. Foto: AFP Senast vulkanen vid Eyjafjallajökull hade ett utbrott var på 1820-talet.

Osäkert vid vulkanen på Island

Risk att utbrottet sprider sig. Men de flesta av de omkring 500 som evakuerades under helgen har fått återvända hem. 2

Se den isländska vulkanens utbrott. Askregn över glaciären Eyjafjallajökull.

”Askan kan förgifta marken.” Det säger isländska Björk Valdimarsdóttir till DN.se. 22

162 åtalas för blodbad i Nigeria

162 personer väntas åtalas efter det våldsutbrott, som krävde ett stort antal liv i delstaten Plateau i Nigeria tidigare i mars. Läs artikeln

Afghansk rebellgrupp i fredstrevare

Afghanistans president Hamid Karzai träffade på måndagen ledande företrädare för motståndsgruppen Hezb-i-Islami, i vad som kan vara första steget mot en fredsuppgörelse. Läs artikeln

Världen

Ny medlare i Mellanöstern

Skandalen nästan redan ett faktum. En ökänd figur träder in i världspolitiken.

Fotboll på Bagdads bakgator.

Fotboll på Bagdads bakgator. 12-årige Mohamed och flera av hans vänner skadades för livet under kriget.

Se videon som överraskar forskarna.

Se videon som överraskar forskarna. Mitt framför kameran dyker en levande varelse upp - 200 meter under Antarktis is.

”Reformrörelsens viktigaste symbol.”

”Reformrörelsens viktigaste symbol.” En hel värld såg Caspian Makans fästmö mördas under tumultet i Teheran.

Se bröllopet i Haitis ruiner.

Se bröllopet i Haitis ruiner. De gifte sig i förödelsen efter jordbävningen: "Vi lever - och kärleken lever."

Mysteriet är löst.

Mysteriet är löst. Forskare har äntligen svaret på gåtan kring Farao Tutankhamuns plötsliga död vid 19 års ålder.

Nyheter från Förstasidan

Ny skollag ska höja läraryrkets status Foto: Carl Keyes / Alamy

Ny skollag ska höja läraryrkets status

Ska sätta stopp för ”flumskolan”. Stödet för reformen är brett, men oppositionen tänker göra vissa förändringar vid valvinst i höst. 34

Väljarna avgör vilka frågor FI ska driva Foto: Sven Erik Sjöberg

Väljarna avgör vilka frågor FI ska driva

14 punkter utgör partiets nya valplattform. Vilka av dessa som ska drivas hårdast avgör väljarna genom att rösta på hemsidan. 4

Handelsstrejk i påsk Foto: Scanpix

Handelsstrejk i påsk

Strejkvarsel berör 5.000 anställda. Arbetsplatser som Ikea, H&M, Stadium och Citygross i hela landet tas ut i strejk den 1 april. 72

Mångmiljonsmäll. Enligt Dag Klackenberg kan det handla om "hundratals" miljoner kronor.

Strejk i din butik? Här kan du se om din butik är uttagen i konflikt i påsk.

Bemanningsföretagen en våt filt. Även Pappers varslar.

Den interaktiva underhållningen

Rachel i tv-succén "Glee". Foto: Chris Pizzello Rachel i tv-succén "Glee".

Reklambyråer i USA twittrar åt tv-figurer

En del av tv-bolagens marknadsföring är att låta fiktiva rollfigurer vara aktiva på sociala nätverk. Låtsaspersoner på Twitter.

Facebookspelen exploderar. Flera svenska satsningar på pång i vår. 36

Interaktiv bioskräck. Med ny teknik påverkar publiken handlingen. 35

Här talar Woods ut

Tiger Woods har för första gången svarat på frågor om sexskandalen: "Det var ett äckligt beteende." Se klipp ur tv-intervjuerna här.

Återkomst till golfen i april. Spelar i Mastersturneringen i Georgia. 8

Nyheter

Inga ekoodlade tulpaner

Tji lökar. Metoden som användes för att ta död på ett missformade kvalster är otillåten.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Björnkoll.

Björnkoll. Teddybears är tillbaka med en hårdsvängande rockröra som gästas av bland andra Eve, B52:s och Cee-Lo.

Han sminkar en hel värld.

Han sminkar en hel värld. Peter Philips har poppat till "tantiga" Chanel. 1

Svenskarna okunniga om mat.

Svenskarna okunniga om mat. Hälften vet inte att falukorv är ett halvfabrikat. 37

DN-test: Bröd.

DN-test: Bröd. Tunnbröd, surdeg och mjöl – klarar du våra sju frågor om bröd?