Relationen mellan Indien och Pakistan
Svårt peka ut de skyldiga
Publicerat 2008-11-29 06:56
Det kan bli svårt att peka ut de skyldiga. Efter två skräckfyllda dygn i Bombay finns många frågetecken om terroristernas identitet. Mycket talar för en koppling till Pakistan, men det kan dröja lång tid innan det går att peka ut de ansvariga.
DN Teman i artikeln
Relationen mellan Indien och Pakistan
- Senaste nytt
- Indisk mötesinvit till Pakistan
- Nytt åtal för Bombay-dåden
- Sorg och poliser på Bombays årsdag
- Terrorrättegång i Pakistan
- Terroråtalad i Bombay erkänner
- Indiens och Pakistans ledare möttes
- Pakistansk terrormisstänkt frigiven
- 15 filmer på gång om terrordådet
- Kaotisk början på Bombayrättegång
- Rättegång mot Bombayterrorist inledd
- Pakistanskt samarbete med Interpol
- Dödsstraff krävs för Bombayterrorist
- "Delar av komplotten kläcktes i Pakistan"
- 124 gripna efter Bombayattack
- Bombman "har band till" Pakistan
Från officiellt håll slår Pakistan tvärsäkert ifrån sig anklagelserna om att ligga bakom attackerna.
I praktiken famlar nog regeringen i Islamabad i mörkret. De styrande i kärnvapenstaten Pakistan har totalt förlorat kontrollen över den breda flora av extremistgrupper som finns i landet.
Situationen i Pakistan är kaotisk och det finns farhågor för att landet med 170 miljoner invånare är på väg mot ett sammanbrott.
I de stamkontrollerade områdena i nordvästra Pakistan som gränsar mot Afghanistan har talibanrörelsen växt sig stark. Talibanerna rör sig fritt över gränsen till Afghanistan men börjar bli ett hot även mot centralmakten i Pakistan.
För tio år sedan var förhållandet mellan regering, islamister och militär enklare att förklara. Då var konflikten med Indien om det delade Kashmir den centrala frågan.
Sedan slutet av 1989 har militanter baserade i Pakistan rört sig över gränsen till den indiska delen av Kashmir och genomfört attentat. Grupperna har haft stöd av både militär och politiker även om detta alltid förnekats utåt.
Pakistans inflytelserika säkerhetstjänst ISI har åtminstone delvis styrt terrorattackerna. ISI och den pakistanska militären är också arkitekterna bakom talibanrörelsen, som skapades för att besegra Sovjetunionen under det långvariga kriget.
När talibanerna tog makten i Kabul var Pakistan med och agerade i kulisserna. Situationen började bli komplicerad efter attackerna i USA den 11 september 2001. Den dåvarande militärdiktatorn Pervez Musharraf lovade snabbt USA Pakistans stöd i kriget mot terrorismen, han hade inget val. Samtidigt fortsatte dock militären och ISI att stödja både talibaner och militanterna i Kashmir. I de klanstyrda områdena kunde talibanerna slicka såren och mobilisera sig på nytt.
Militanterna och Musharraf hamnade så småningom på kollisionskurs och flera attentat utfördes mot den självutnämnde presidenten. Det blev uppenbart att militaterna inte längre lät sig styras. Deras agenda är att skapa en strikt islamistisk stat med sharialagar.
Tidigare i höst dödades 60 människor i ett attentat mot hotell Marriott som bara ligger något kvarter från parlamentet och presidentpalatset i Islamabad. Militanterna visade att de är starka och kan slå till var som helst. Ingen går säker i Pakistan.
Det senaste halvåret har militären inlett en offensiv mot talibansympatisörer och al-Qaidaanhängare i de stamkontrollerade områdena. Det är första gången som armén krigar mot en del av den egna befolkningen.
Pakistan har i dag en svag civil reg ering och en mycket stark militär som agerar helt självständigt. Kontakten mellan politiker och militär anses vara nästan obefintlig.
Läs mer: Indien: En ny typ av angrepp
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Beställ linser enkelt på LensWay.se!
Välkommen till Nordens största kontaktlinsbutik på Internet! Handla säkert med snabba leveranser...
-
Linser på nätet
Marknadens populäraste linser och alltid med lägsta pris-garanti.
-
Billiga linser här!
YourLenses är din linskontakt på nätet. Vi garanterar dig det lägsta priset. Linser blir helt...











