Haiti efter jordbävningen

Svensk hjälpchef på väg in i Haiti

Publicerad 2010-01-16 19:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kaos rådde vid gränsen när Gunnar Hällgren från Hoppets stjärna på lördagen skulle ta sig in i Haiti från Dominikanska republiken. ”Det är fordon och folk överallt”, sade han till TT.

Tidigare på dagen landade han i Santo Domingo med ett flyg från USA. Hans sällskap var Hoppets stjärnas platschef i Haiti, som råkade befinna sig i USA när jordbävningen slog till.

De två männen hyrde en stadsjeep av en privatperson och körde mot gränsen. På andra sidan skulle de möta andra medarbetare från hjälporganisationen där Gunnar Hällgren är katastrofhjälpschef.

Men väl vid gränspassagen tog det stopp.

– Vi har blivit försenade. Det är en massa bilar här och flera olyckor har inträffat, de kör som galningar, berättade Gunnar Hällgren på förmiddagen lokal tid.

På den haitiska sidan samlades desperata människor i jakt på skydd och vård. Från den dominikanska sidan väntade många räddningsarbetare på att få släppas in.

– Det är tryck från bägge håll, bekräftade Gunnar Hällgren.

Inne i Haiti ska de först och främst ta hand om medarbetarnas anhöriga. De lever, men det finns skadade bland dem.

Hoppets stjärnas kontor, som låg på en av de hårt drabbade bergssluttningarna som omger Port-au-Prince, är helt raserat.

– Vi måste finna ett nytt ställe att bo på och bygga upp en bas för verksamheten.

– Nästa steg blir att klara ut logistiken, sade Gunnar Hällgren som har bred erfarenhet från exempelvis tsunamidrabbade Aceh i Indonesien och krigets Irak.

I kriser som dessa vill Hoppets stjärna hitta snabba och enkla lösningar. Improvisation är viktigt.

– Vi måste ta tag i frågorna när de dyker upp. Hur mycket man än planerar blir det ofta annorlunda i alla fall.

Gunnar Hällgren, förre detta kustjägare och attackdykare, brukar ta sig in i krishärdar ”helt naken”, det vill säga utan utrustning. I det här fallet har han med sig reservdiesel till det fordon som de haitiska medarbetarna skulle möta upp med vid gränsen.

Hoppets stjärna har möjlighet att skicka ett vårdlag med två, tre läkare och lika många sjuksköterskor.

– Men här gäller det att vara iskall. Detta är komplicerat, man kan inte sätta i gång något som man inte har kontroll över. Att skicka in läkare och sköterskor utan att veta något om säkerheten och vatten med mera, det går inte, förklarar han.

– Det är en av de viktigaste bitarna nu, att jag får kontakt och kan samverka med någon av de andra hjälporganisationerna som redan finns där.

Vårdlaget kan arbeta i två, tre veckor. Så fort Gunnar Hällgren ger klartecken lämnar vårdlaget Sverige.

– Men nu sitter vi här i värmen och väntar och allt är kaotiskt, säger han medan människor hörs tala och ropa i bakgrunden vid gränsstationen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Delhi, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.