En svensk man har häktats på Cypern, misstänkt för att ha förberett en attack mot israeliska turister på ön, skriver Reuters.
Den misstänkte mannen är i 24-årsåldern. Han är svensk medborgare av libanesisk härkomst. UD kan bekräfta för DN.se att mannen greps den 7 juli och häktades under fredagen denna vecka, den 13 juli.
Mannen har blivit förhörd av cypriotisk polis. Enligt uppgift ska han ha kommit till Cypern den 5 juli. Han ska sedan ha kartlagt hur israeliska turister rör sig på ön, i syfte att planera en attack mot dem. Enligt media på Cypern har mannen försökt ta reda på i vilka områden turisterna från Israel främst håller till, och vilka bussar de brukar ta, skriver Reuters.
Enligt Cyperns regering har mannen kunnat gripas efter tips från en utländsk underrättelsetjänst.
”Det är ännu inte klarlagt om det fanns ett mål på Cypern. Det är under utredning, säger en medlem i den cypriotiska regeringen till Reuters.
Mannen kan inledningsvis hållas häktad i sju dagar, och senaste nästa fredag måste en ny häktningsförhandling hållas.
Israels diplomater har fått utstå flera attacker under den senaste tiden En del experter länkar samman de misstänkta attackplanerna mot den israeliska turisterna på Cypern med dessa händelser. Israel uppger att de tror att Iran kan vara inblandade.
”Den iranska terrorismen känner inga gränser", sa Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i ett uttalande som ha kopplats samman med planerna på en turistattack på Cypern. "Det internationella samfundet måste bekämpa världens största exportör av terror."
Israel vill dock inte uttala sig om de skulle ha någon inblandning i arbetet som ledde till att den svenske mannen greps.
Ärendet följs av den svenska ambassaden i Nicosia och den 24-årige mannen har fått ett juridiskt biträde, uppger UD:s presstjänst för DN.se.