Den grupp från svenska Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB (tidigare Räddningsverket) som flög till Haiti från Arlanda i lördags har nu anlänt till huvudstaden Port-au-Prince.
På tisdagen befann de sig dock fortfarande på den skalvdrabbade stadens flygplats, enligt vad MSB:s pressekreterare Karin Wiklund uppger för TT.
Meningen är att MSB-personalen tillsammans med sin uppdragsgivare FN:s matprogram (WFP) ska upprätta ett tältläger med bostäder och kontor för FN-personal.
Men enligt en rapport till MSB:s hemsida från de utsända har de ursprungliga planerna för lägret strukits.
"Avsikten var att slå upp lägret inne på ett stort brasilianskt FN-område", skriver MSB:s utsända på myndighetens hemsida, och citerar sedan sjuksköterskan Bassam El-Nawajhah som säger att "det är främst säkerhetsskäl som gör att platsen inte längre är aktuell".
"Den svenska styrka rekar för en ny lämplig plats", fortsätter rapporten som lades ut i måndags kväll medan MSB-gruppen fortfarande befann sig i Santo Domingo i Dominikanska republiken.