Svensk soldat skadad i bombdåd

Uppdaterad 2010-09-17 23:53. Publicerad 2010-09-17 23:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En soldat från Stockholmsområdet skadades allvarligt i ett bombdåd i Afghanistan på fredagskvällen. Han körde ett Stridsfordon 90 utanför Mazar-i-Sharif när den hemmagjorda bomben plötsligt exploderade under fordonet.

Händelsen inträffade vid 20-tiden lokal tid. Flera svenskar färdades i fordonet som också utsattes för beskjutning med finkalibriga vapen. Omkring en timme senare hade skottlossningen upphört.

Försvarsmaktens pressekreterare Philip Simon säger att han inte vet om det utbröt strider.

– Men jag föreställer mig att soldaterna besvarade elden. Jag har inte ställt frågan eller fått den informationen, men normalrutinen är att man besvarar elden om man blir beskjuten.

Vem eller vilka som kan ha legat bakom bombdådet och beskjutningen fanns inga uppgifter om.

– Det vet vi inte i det här läget, säger Philip Simon.

Den skadade svensken fördes med sjukhustransporthelikopter till det tyska fältsjukhuset i Marmal. Vid avfärden var han vid medvetande och läkarna betecknade hans tillstånd som allvarligt men stabilt.

Planen är att han, när tillståndet medger, ska transporteras till Sverige för vidare vård.

Fyra svenska soldater har stupat i strid i Afghanistan och flera har sårats eller skadats.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 28 11 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Kapade på Facebook – anmäls

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar.

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 17 8 tweets 9 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 56 18 tweets 38 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan