Svenskar strandsatta på Mallorca

Publicerad 2009-07-31 12:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett terrorattentat stängde flygplatsen på Mallorca under torsdagen. Ett hundratal svenska passagerare som skulle lämnat ön med Ryanair är nu strandsatta.

På torsdagen dödades två anställda vid Guardia Civil när en bomb detonerade under deras patrullbil. Attentatet tillskrivs den separatistiska organisationen ETA och ägde rum utanför en av civilgardets två förläggningar på västra Mallorca.

Flygplatsen i Palma på Mallorca stängdes till följd av attentatet och det Ryanair-plan som skulle ha tagit hem 189 passagerare ställdes in. De drabbade resenärerna erbjuds pengarna tillbaka eller hemresa med nästa möjliga flyg.

Nästa direktplan från Mallorca till Sverige går först den 6 augusti och är redan i stort sett fullbokat.

– En tredjedel av passagerarna har lyckats omboka sina biljetter hittills. Det går också att flyga till någon annan flygplats och byta plan till Skavsta där, säger Ryanairs pressansvarige, Daniel de Carvalho till DN.

Eftersom det just nu är högsäsong har Ryanair inga extra flygplan att sätta in. Ryanairs Sverigechef Erik Elmsäter anser att den svenska regeringen borde ordna upp situationen.

– Regeringskansliet har tre plan som de skulle kunna köra i skytteltrafik och hämta hem strandsatta svenskar. Det tycker jag vore ytterst lämpligt, säger Elmsäter till TT.

UD:s presschef Anders Jörle säger dock att det är Ryanairs ansvar att bistå sina kunder.
Flygtrafiken på ön har nu återupptagits

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 28 11 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Kapade på Facebook – anmäls

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar.

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 18 8 tweets 10 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan