Vulkanutbrott på Island

Sverige tillåter flygning i zon 2

Uppdaterad 2010-04-23 06:42. Publicerad 2010-04-22 13:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En instruktion ska de närmaste timmarna skickas ut till flygbolag, flygplatser och andra aktörer om beslutet att tillåta flygning i zon två. Därför dröjer det ett tag innan flygtrafiken över Sverige faktiskt påverkas. ” Jag skulle tro att beslutet får effekt under natten eller i morgon”, säger Niclas Gustavsson på LFV:s pressjour.

Före beslutet inhämtade Transportstyrelsen uppgifter från tillverkarna av flygplansmotorer. Restriktionerna innebär bland annat att flygbolaget måste ha tillstånd från Transportstyrelsen för att flyga i zon två, att flygning i zon två måste tidsbegränsas samt att utökad kontroll måste göras av motorerna efter flygning.

Hittills har det svenska luftrummet indelats i två zoner, medan EU har infört tre zoner. Nu anpassas de svenska reglerna till EU:s, där zon ett är områden med så mycket aska att de har totalt flygförbud, zon två har flygning med restriktioner och zon tre anses vara helt askfri.

Var zonerna finns förändras ständigt med ändrade mängder aska och vindriktningar.

SAS klagade på torsdagen över att Sverige och Finland var de enda länderna i Europa som inte hade tre zoner och efterfrågade klartecken för att få flyga i zon två.

I Storbritannien fattades i tisdags kväll beslutet att dela in luftrummet i tre zoner och övriga länder i EU har följt efter.

Tredelningen innebär en zon med tät aska där flygning är förbjuden, en där det är askfritt och en mellanzon med mycket små koncentrationer aska, där viss flygning tillåts under restriktioner.

I Sverige är det Transportstyrelsen som fattar beslut om en indelning i tre zoner. Myndigheten analyserar underlag från den europeiska flygsäkerhetsbyrån EASA och andra nationella luftfartsmyndigheter.

I Danmark, som införde trezonslösningen klockan 08.00 på torsdagen, har motstridiga rekommendationer kommit från vädertjänsten DMI och från flygtrafikmyndigheten Naviair, skriver Politiken. Vädertjänsten varnar, Navair säger att det är flygbart. Båda myndighetena hänvisar dock till ett brittiskt vulkanvarningscenter, som definierar ett område med mindre men inte fullt känd askkoncentration på väg ner över Danmark.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: TV 4

”Solsidan”–Ove styr ”Kontoret”

Premär för svenska versionen av ”The Office”. Henrik Dorsin om sin rollkaraktär Ove: ”En dålig ledare.” Första avsnittet på söndag.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.