Vi kan gå mot en mycket turbulent period i Thailands historia.
Den bedömningen gör Sveriges ambassadör i Bangkok Lennart Linnér i ett telefonsamtal med DN.se.
Det är förstås ett understatement. Läget i Thailand är redan nu minst sagt turbulent. Vad det handlar om är att läget kan bli mycket värre.
Våldsamheterna i Bangkok på söndagen och i Pattaya visar enligt ambassadör Linnér entydigt på en sak:
Den thailändska militären och polismakten går än så länge baklänges för att undvika att provocera fram ytterligare våld. Det vill säga våld med många döda på Bangkoks gator som visas upp i Thailands och hela världens teve och nätsajter.
Redan det inställda asiatiska toppmötet i Pattaya och det på söndagen införda undantagstillståndet i Bangkok visar att premiärminister Abhisit Vejjajivas regering är hårt trängd, menar Lennart Linnér.
Vilket logiskt sett leder honom till en annan slutsats.
- Den militanta oppositionen, de rödskjortade demonstranterna, känner på sig att de vunnit momentum för att få regeringen på fall, säger den svenske ambassadören.
- Och de behöver inte vara fler än något eller några hundratusen för att nå sina mål. De regeringstrogna, gulskjortorna, var betydligt färre när de i höstas ställde till upplopp som ledde till att Vejjajiva ensam kunde bilda regering.
Enligt vad ambassadör Linnér har erfarit under söndagen har rödskjortorna inte bara ställt till med kaos i Pattaya och Bangkok, stulit stridsvagnar och pansarvagnar, demolerat ministerier och sårat premiärministern.
De lär också enligt ambassadörens källor ha kidnappat och fört bort Abhisit Vejjajivas generalsekreterare, premiärministerns närmaste medarbetare - en i vilket land som helst oerhörd politisk skandal.
- Det är lätt att underskatta demonstranternas styrka. Det har vi tyvärr gjort förr, senast i höstas, säger Linnér till DN.se.
Vilken är då militärens och kungahusets roll i denna nationella politiska kris?
- Ingen utomstående kan säga hur militären egentligen tänker, konstaterar ambassadören.
- Men generellt sett ställer sig både militären och monarkin bakom den nuvarande regeringen, slår han fast.
Underförstått, som DN.se tolkar det: Kungen och generalerna tänker i slutändan inte låta de rödskjortade demonstranterna vinna slaget om Thailand.