Utrikesdagen 11/6 2008

Sveriges nära samarbete med Nato

Publicerat 2008-06-10 16:31

Sverige inledde sitt öppna samarbete med militäralliansen Nato 1994 när samarbetsorganet Partnerskap för fred, PFF, bildades.

Inom PFF håller de deltagande länderna tillsammans med Natos medlemsländer varje år ett flertal gemensamma militära och civila övningar och utvecklar sitt samarbete för att kunna genomföra internationella krishanteringsinsatser.

Det uttalade målet för Sverige är att via PFF medverka till uppbyggnaden av en alleuropeisk säkerhetsordning för ett stabilare och säkrare Europa.

1997 fördjupades samarbetet med Nato när Euroatlantiska partnerskaprsrådet, EAPR, bildades, som ett politiskt organ för PFF-samarbetet. Där möts Natos medlemsländer och de 23 partnerskapsländernas på ambassadörsnivå varje månad, och dessutom på ministernivå ett antal gånger per år.

Sverige har haft en särskild ambassadör placerad vid Nato sedan 2003. I dag är Veronika Wand-Danielsson Sveriges Nato-ambassadör.

Den svenska Nato-delegationen blir en egen myndighet från halvårsskiftet. Vid delegationen som är placerad i Natos högkvarter i Bryssel arbetar tolv personer i dag. Fem av dessa är höga officerare. En av dessa är också placerad i Natos militära högkvarter, Shape, i Mons, söder om Bryssel.

Svenska soldater deltar för närvarande under Natos ledning i internationella insatser i Afghanistan och i Kosovo.

Regeringen deklarerade i sin utrikesdeklaration i februari att den prövar möjligheten att delta i Natos snabbinsatsstyrka, som består av en pool på 25.000 soldater som ska kunna sättas in inom 5 - 30 dagar.

Nato har i dag 26 medlemsländer och har inlett medlemsförhandlingar med Albanien och Kroatien.

Läs mer: Jätten byter skepnad

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Världen

Polis och militär på platsen för attentatet. Foto: K.M. Chaudary / AP Polis och militär på platsen för attentatet.

Många dödsoffer i nytt bombattentat

Minst 45 döda i Pakistans näst största stad. Självmordsbombare attackerade militärt område i Lahore. Omkring 100 skadade.

Femårige Oudlet fick amputera ena benet. Foto: Paul Hansen Femårige Oudlet fick amputera ena benet.

Haitis väg tillbaka

Femårige Oudlet Louis är en av hundratusentals som lever i bråte med tältduk som tak. DN på plats två månader efter jordskalvet. 3

”Djungelns lag i lägren”. Hjälpen från utlandet når inte alla.

Sverige har skänkt 200 miljoner. Genombrott för gåvor på sms. 5

Valarbetare räknar röster i Bagdad på torsdagen. Foto: AFP Valarbetare räknar röster i Bagdad på torsdagen.

Knappt valövertag för Maliki

Nuvarande premiärministern leder i två provinser i södra Irak. Men mycket talar för utdragna förhandlingar om en koalitionsregering.

Analys.

Analys. Valet är ett stort steg framåt i strävan efter att få en stabil demokrati i Irak, skriver DN:s korrespondent Nathalie Besèr.

Nedrustningsavtal nära USA-Ryssland

Ryssland och USA är nu så nära ett nytt nedrustningsavtal att det bara återstår att finna ett datum för undertecknandet, rapporterade medier i Ryssland och USA på lördagen. Läs artikeln

Panik i Georgien efter påhittad ryssattack

En georgisk tv-kanal orsakade panik på lördagen när man sände en ”fejkrapport” och rapporterade att en rysk invasion var gång. Läs artikeln

Världen

Kläderna på i Goa

Ortsbor trötta på turisters nakenbad. Utlänningar uppmanas att inte gå alltför lättklädda.

Se bröllopet i Haitis ruiner.

Se bröllopet i Haitis ruiner. De gifte sig i förödelsen efter jordbävningen: "Vi lever - och kärleken lever."

Här chockar ovädret familjen.

Här chockar ovädret familjen. En jordbrukare lyckades filma när en tornado slet tag i hans skörd och utrustning.

Mysteriet är löst.

Mysteriet är löst. Forskare har äntligen svaret på gåtan kring Farao Tutankhamuns plötsliga död vid 19 års ålder.

Se vulkanutbrottet mitt ute i havet.

Den japanska kustbevakningen har fångat ett ovanligt fenomen på film.

DN:s världenblogg.

DN:s världenblogg. Läs om vardagsliv, snackisar, trender och skeenden bakom kulisserna.

Nyheter från Förstasidan

Melodifestivalen 2010

Anna Bergendahl tillsammans med låtskrivarna Kristian Lagerström och Bobby Ljunggren. Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Anna Bergendahl tillsammans med låtskrivarna Kristian Lagerström och Bobby Ljunggren.

Solklar seger för ”This is my life”

När folket väl sagt sitt var segern klar för favorittippade Anna Bergendahl med Bobby Ljunggrens och Kristian Lagerströms ballad ”This is my life”. Läs mer 45

Oslo nästa för 18-åringen från Nyköping. DN:se rapporterade direkt från finalthrillern i Globen. 66

Dahlström schalgerbloggar. Den svenska delen av tävlingen är över, nu väntar Europa.

Vad kan du om Melodifestivalen? Testa dina kunskaper.

Vann rätt låt?

Se resultat

Panik i Georgien efter påhittat anfall

Tv-kanal rapporterade om rysk attack: Stridsfordon närmade sig huvudstaden Tbilisi och flygvapnet bombade flygplatser och hamnar. 19

MORDPLAN MOT LARS VILKS

31-årig småbarns- mor bland de gripna Foto: Privat / AP

31-årig småbarns- mor bland de gripna

Jamie Paulin-Ramirez konverterade till islam. Hennes man beskrivs som "Jihad Janes" huvudkontakt i Irland.

Tre misstänkta fria. ”Misstankarna mot dem kvarstår dock.”

Terrorister söker västerlänningar

Letar efter människor som inte matchar brottsprofilen. ”Jag har all anledning att tro att det kommer att bli vanligare.”

Bakgrund. Konflikten runt Lars Vilks.

Fack avvisar medlarbud

Avtalsförhandlingarna för industrin. Unionen och Sveriges Ingenjörer sade på lördagen nej. IF Metall har inte lämnat besked. 5

Timråjubel efter säkrad slutspelsplats. Foto: Bror Persson / Scanpix Timråjubel efter säkrad slutspelsplats.

Timrå tog sista platsen

Klart för slutspel. Anton Lander matchens enda målskytt mot Luleå. 2

Enkel seger för Djurgården. Inledde starkt mot Frölunda.

Skadad "Foppa" såg Modo vinna. Zuccarello Aasen skyttekung. 2

HV 71 säkrade seriesegern. Vann kampen med Linköping. 4

Nordquist avgjorde för Brynäs. Slog Skellefteå efter förlängning.

Svag avslutning av Färjestad. Seger för Södertälje. 1

Vilket lag tror du vinner SM-guld?

Se resultat

Sport

Seger i sudden

Hellmyrs fixade femte match. Bollnässpelaren sänkte Sandviken och ordnade avgörande SM-semifinalmatch.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Rapdröm i Gaza.

Rapdröm i Gaza. 16-åriga Tamam vill rädda världen med sång. 21

Taube 120 år.

Taube 120 år. DN.se har tagit del av två opublicerade teckningar av skalden. 32

Sopar för guld.

Sopar för guld. Opererad skipper ska leda rullstolscurlarna till Paralympics-final. 6

NUTIDSTESTET VECKA 10.

NUTIDSTESTET VECKA 10. Testa dina kunskaper om näringslivets mäktigaste kvinna och "Jihad Jane".