Nordkorea

Sydkoreas försvarsminister avgår

Uppdaterad 2010-11-26 13:06. Publicerad 2010-11-25 12:49

Foto: AFP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sydkoreas president Lee Myung-bak har accepterat landets försvarsminister Kim Tae-Youngs avgång, rapporterar nyhetsbyrån Reuters. Avhoppet sker två dagar efter den uppmärksammade eldväxlingen mellan Nord- och Sydkorea.

Avgången ska ha godkänts för att "förbättra atmosfären inom militären och för att hantera de uppkomna incidenterna", enligt en talesperson för presidenten.

Kim Tae-Young kritiserades i maj i år efter att fartyget Cheonan sjönk och 46 besättningsmän dog. I efterhand har Nordkorea anklagats för att ligga bakom händelsen, men landet förnekar all inblandning. Då handlade kritiken om att regeringen i Seoul agerat för svagt mot grannen i norr.

Även efter eldväxlingen i tisdags kritiserades Kim Tae-Young indirekt, då oppositionen och medlemmar ur regeringspartiet ansåg att Sydkorea svarat för långsamt på Nordkoreas attack.

Elden besvarades tretton minuter efter granattacken, då två civila sydkoreaner och två soldater miste livet. Vad effekten av svarselden blev är ännu oklart.

Samtidigt har Kina uttalat försiktig kritik mot den militärövning som Sydkorea och USA kommer att hålla i närheten av den nordkoreanska gränsen.

– Vi har tagit del av relevanta rapporter och uttryckt vår oro över detta, säger Hong Lei, en militär talesman, till Reuters.

I stället vill Kina att sexpartssamtalen mellan Nord- och Sydkorea, Ryssland, Kina, Japan och USA ska återupptas. Något som inte minst USA har motsatt sig.

Kina har sedan länge gett visst stöd åt regimen i Nordkorea. En kollaps skulle kunna leda till flyktingströmmar över Kinas gränser och ett starkare amerikanskt inflytande på Koreahalvön.

Fotnot: På fredagen utsågs förre överbefälhavaren Kim Kwan-Jin till ny försvarsminister. Läs mer om nyheten här.

Läs mer: Bakgrund: Nord- och Sydkorea

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 33 11 tweets 22 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Kapade på Facebook – anmäls

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar.

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 20 9 tweets 11 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan