Tålamodet tryter om EU-patent

Uppdaterad 2010-11-09 16:39. Publicerad 2010-11-09 15:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tålamodet är snart slut för Sverige och andra EU-länder. Blir det ingen uppgörelse om ett EU-patent på onsdagen vill de gå vidare på egen hand.

I många år har EU-länderna försökt att enas om ett EU-patent, som ska göra livet enklare och billigare för företag och innovatörer som vill ansöka om patent. I dag kostar det till exempel tio gånger mer att få patent i 13 EU-länder än i USA.

En stor orsak till att patent blir dyrt i EU är att ansökningarna måste göras i varje enskilt land och översättas till många olika språk.

Just språkfrågan är huvudanledningen till att tidigare försök misslyckats. Även onsdagens förhandlingar mellan handelsminister Ewa Björling (M) och hennes kollegor riskerar att stupa på språkbråk. Om inte Italien och Spanien ger upp sitt motstånd mot att engelska, franska och tyska ska vara unionens patentspråk blir det ingen uppgörelse.

I ett brev uppmanar Björling och fyra andra ministrar nu EU-kommissionen att gå vidare med ett så kallat fördjupat samarbete, om onsdagens förhandlingar misslyckas.

Då överger man tanken på att få alla 27 EU-länderna med sig och låter de länder som vill samarbeta. Visserligen överges då delvis tanken på att patentet ska gälla i hela unionen, men samarbetet ska vara öppet för att motsträviga länder ska kunna gå med längre fram.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 35 11 tweets 24 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 175 10 tweets 165 rekommendationer

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Kapade på Facebook – anmäls

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar.

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 20 9 tweets 11 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan