Afghanistan

Talibaner stryks från sanktionslista

Uppdaterad 2010-01-27 05:51. Publicerad 2010-01-27 00:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fem framträdande talibaner har strukits från FN:s sanktionslista, enligt ett uttalande från FN-högkvarteret. Det är något som Afghanistans president Hamid Karzai har begärt.

Beslutet togs i måndags av säkerhetsrådets sanktionskommitté och innebär att de fem inte längre omfattas av internationellt reseförbud och inte får sina tillgångar i andra länder frysta.

USA har på senare tid gläntat på dörren för en dialog med talibanrörelsen.

Beslutet att stryka de fem talibanledarna från sanktionslistan kommer dagarna före den stora konferensen om Afghanistan som inleds i London på torsdag. Där ska riktlinjerna för överlämnandet av ansvaret för säkerheten till den afghanska armén dras upp. Natoländerna väntas stödja Hamid Karzais plan att sträcka ut en hand till talibanrörelsen.

De fem som nu stryks från sanktionslistan var alla medlemmar av den tidigare talibanregeringen. Det är förre utrikesministern Wakil Ahmed Muttawakil, tidigare biträdande handelsministern Fazal Mohammad, förre pressofficeren Shams-us-Safa Aminzai, och förre biträdande planeringsministern Mohammad Musa Hottak. Den femte, tidigare biträdande gränsministern Abdul Hakim, sägs ha lämnat talibanrörelsen för tre år sedan och är nu guvernör i provinsen Uruzgan.

Alla fem placerades på sanktionslistan 2001. Det sades inget i FN-uttalandet om att någon av de fem nyligen skulle ha varit inblandade i upproret mot regeringen eller attacker mot de internationella styrkorna i Afghanistan.

Talibanregeringen störtades av en USA-ledd invasion kort efter terrorattackerna den 11 september 2001, sedan den vägrat lämna ut al-Qaidaledaren Usama bin Ladin.

Att stryka höga talibaner från listan har setts som en väg att övertala talibanerna att stödja Karzais regering.

Internationella valutafonden (IMF) och Världsbanken tillkännagav på tisdagen att de ställer sig bakom en skuldavskrivningsplan, där 1,6 miljarder dollar av landets utlandsskuld efterskänks.

Beslutet möjliggjordes av att Afghanistan vidtagit nödvändiga åtgärder för att uppfylla villkoren för skuldavskrivning, sade de i ett gemensamt uttalande.

Afghanistan blir därmed det 27:e landet som drar nytta av ett internationellt program för att rädda fattiga länder undan skuldbördan.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.