Tårgas sattes in mot demonstranter

Publicerat 2009-06-20 09:34

Foto: AFP

Kravallpolis satte på lördagen in tårgas och vattenkanoner mot tusentals människor som demonstrerade mot valresultatet i Iran. I en attack mot Khomeini-mausoleet ska en självmordsdbombare ha dödats och tre civila skadats.

Trots att regimen varnat för repressalier demonstrerade tusentals iranier åter på Teherans gator på lördagen, om än i mindre grupper än tidigare. Filmer från privatpersoner på plats visade enligt CNN tårgas, flyende demonstranter och medlemmar ur den regimstyrda Basij-milisen som försökte hindra demonstranterna från mötas.

Omkring 2.000 människor försökte samlas vid Teherans universitet och möttes enligt ögonvittnen av kravallpoliser med tårgas och vattenkanoner. Ögonvittnen som nyhetsbyrån Reuters varit i kontakt med beskriver hur kravallpolis timmarna före stängde av ett stort område i närheten av universitetet.

Bilder som skickats till al-Jazeera visade enligt kanalen människor som blir slagna av medlemmar ur säkerhetsstyrkorna. Beväpnade poliser fanns också tidigt på plats runt Revolutionstorget (Enghelab-torget). Enligt al-Jazeera var säkerhetsstyrkor utposterade på alla större platser i Teheran och en del av dem sköt varningsskott när anhängare till de olika persidentkandidaterna drabbade samman i södra Teheran.

Enligt vittnen ska en demonstrant ha blivit skottskadad och andra ha angripit medlemmar av Basij-milisen.

Enligt den iranska halvofficiella nyhetsbyrån Mehr dödades en självmordsbombare sedan han sprängt sig själv i luften och skadat tre vid ayatolla Khomeinis grav i södra Teheran. Graven ligger på flera timmars avstånd från Frihetstorget och Revolutionstorget där de största demonstrationerna ägt rum.

Rapporterna om självmordsbombaren kan vara riktiga men händelsen kan också vara skapad för att misskreditera demonstranterna genom att koppla dem till terrorism. Självnmordsattentat är ovanliga i Iran och en attack mot aytatolla Khomeinis grav skulle ses som en ytterst allvarlig provokation.

Delar av den iranska oppositionen hoppade av protesterna sedan en högt uppsatt polischef hotat med att polisen skulle slå till hårt om protesten genomfördes. Den första milisstyrkan iklädd full uniform och utrustad med hjälmar, klubbor och automatvapen samlades i Teheran redan på fredagen,

Oppositionsledaren Mir Hossein Mousavi skrev dock på sin hemsida att demonstrationen trots varningarna skulle genomföras och att hans anhängare "inte ska tro på rykten" om motsatsen.

Det var under veckans fredagsbön som landets högste religiöse ledare Khamenei gjorde klart att inga protestmarscher skulle tillåtas på gatorna. Om oppositionen trots detta skulle genomföra dem låg ansvaret för eventuellt våld helt på den, sa Khamenei i sitt tal. Strax före klockan 10.30 svensk tid på lördagen meddelade nyhetsbyrån Fars, som citeras av AFP, att en hög polischef kommit med varningen att: "Iransk polis kommer att kraftfullt agera mot olagliga demonstrationer".

- Jag vill poängtera att alla protester under den senaste veckan varit olagliga och från och med i dag är alla demonstrationer som riktar kritik mot valet olagliga, sa den biträdande polischefen Ahmad Reza Radan till Fars.

Strax efter polischefens uttalande gick dock iransk teve ut med beskedet att demonstrationerna skulle ställas in. Enligt den statskontrollerade teven skulle beslutet ha tagits av "moderata präster". Senare bekräftades detta av en talesman för Etemad-e Melli-partiet som sade till Reuters att demonstrationen inte skulle genomföras eftersom man inte hade fått tillstånd av myndigheterna. Demonstranterna ignorerade detta.

Enligt människorättsorganisationen Amnesty International har hittills tio människor dödats i samband med de senaste dagarnas oroligheter. Human Rights Watch säger enligt Reuters att rader av reformvänliga politiker, journalister och intellektuella greps den 17 och 18 juni. På lördagsmorgonen greps ytterligare en reformförespråkare då chefredaktören för  dagstidningen Etemad Melli, Mohammad Ghoochani, fördes bort från sitt hem, skriver AFP.

Inför sitt tal på universitetet i Teheran i går hade Khamenei uppmanat Mousavi och den sittande presidenten Mahmoud Ahmadinejad att framträda tillsammans med honom för att visa på en nationell enighet. Men på de tevebilder som visades från fredagsbönen syntes bara Ahmadinejad sittande på första raden.

Under lördagen höll också Irans lagstiftande församling, Väktarrådet, ett möte där de tre förlorande kandidaterna i presidentvalet var inbjudna men Mousavi uteblev. Efter mötet meddelade rådet att man är berett att slumpvis låta räkna om tio procent av rösterna.

Det officiella resultatet i det iranska valet den 12 juni:

Mahmoud Ahmadinejad 21,781,391 (63,36 procent).

Mir Hossein Moussavi 11.709.391 (34,07).

Mohsen Rezaee 587.913 (1,71).

Mahdi Karroubi 298.798 ( 0,87).

Sammanlagt godkändes 34.377.493 röster.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Världen

Slutspurt inför vårdreformen

Snabbanalys. ”Om förslaget faller försvagas Obamas presidentskap allvarligt”, skriver DN:s USA-korrespondent Michael Winiarski. 37

”En andra Haitikatastrof är oundviklig” Foto: Jorge Saenz / AP

”En andra Haitikatastrof är oundviklig”

Trots utlovade miljarder och enorm hjälpinsats. Den annalkande regn- och orkansäsongen utgör stort hot, enligt hjälpsamordnare. 12

Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen. Foto: AFP Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen.

Fredssamtal kan återupptas

Kvartettens Moskvamöte. Överläggning mellan Hillary Clinton och Benjamin Netanyahu skapar hopp om indirekta fredssamtal inom några dagar. 91

Färre plastikopererar sig i USA

Antalet plastikoperationer i USA gick ner med 18 procent förra året. Läs artikeln

Foto: Uriel Sinai / AP

Netanyahu backar inte om byggplaner

Israel har inga planer på att backa i fråga om utbyggnader av bosättningar i Jerusalem, sade premiärminister Benjamin Netanyahu på söndagen. Läs artikeln

Världen

Ny medlare i Mellanöstern

Skandalen nästan redan ett faktum. En ökänd figur träder in i världspolitiken.

Fotboll på Bagdads bakgator.

Fotboll på Bagdads bakgator. 12-årige Mohamed och flera av hans vänner skadades för livet under kriget.

Se videon som överraskar forskarna.

Se videon som överraskar forskarna. Mitt framför kameran dyker en levande varelse upp - 200 meter under Antarktis is.

”Reformrörelsens viktigaste symbol.”

”Reformrörelsens viktigaste symbol.” En hel värld såg Caspian Makans fästmö mördas under tumultet i Teheran.

Se bröllopet i Haitis ruiner.

Se bröllopet i Haitis ruiner. De gifte sig i förödelsen efter jordbävningen: "Vi lever - och kärleken lever."

Mysteriet är löst.

Mysteriet är löst. Forskare har äntligen svaret på gåtan kring Farao Tutankhamuns plötsliga död vid 19 års ålder.

Nyheter från Förstasidan

Hundratals flyr isländsk vulkan. ”Askan kan förgifta marken och döda boskapen”, säger isländska Björk Valdimarsdóttir till DN.se. 12

Nuri al-Maliki begär omräkning av röster Foto: Nabil al-Jurani / AP

Nuri al-Maliki begär omräkning av röster

Två veckor efter Irakvalet. Premiärministern befarar att landet ska kastas in i en ny våldsspiral om omräkningen inte genomförs.

Netanyahu backar inte om byggplaner Foto: Uriel Sinai / AP

Netanyahu backar inte om byggplaner

Trots massiv internationell kritik. ”Vi kommer att fortsätta att bygga i Jerusalem som vi har gjort de senaste 42 åren.” 46

En oas för själen Foto: Anders Frelin

En oas för själen

I Almaza Bay vid Egyptens medelhavskust står tre ensamma hotell som en bad-oas. Men den riktiga oasen ligger 30 mil in i öknen. Läs mer.

Hanna anklagade sin pappa för sexövergrepp – nu åtalas hon

Unikt mål. Fadern dömdes först till fem års fängelse, men polisen upptäckte senare flera fel i dotterns berättelse.

Åklagaren: Har aldrig hört talas om ett liknande fall.

Placera.nu

”Oj då, börsen steg”

Klang och jubel. När marknaden fått smälta rapporterna blev det köpläge.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Hej konsument

På Stan Modellen och programledaren Filippa Lagerbäck ger konsum- tionsråd. Hej konsument

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 21

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet