Tätt lopp i ödesmättat Libanonval

Publicerad 2009-06-06 16:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När vallokalerna stängde i Libanon på söndagskvällen var många vallokaler fortfarande fulla av väljare. Parlamentsvalet är en ödesmättad envig mellan den västinriktade sunnidominerade parlamentsmajoriteten och en allians led av Iranstödda Hizbollah.

Valdeltagandet var högre än vid tidigare val och de som redan befann sig i vallokalerna när de stängdes hade ändå rätt att avlägga sina röster.

Köerna ringlade långa utanför vallokalerna. En timme innan vallokalernas stängning låg valdeltagandet på 46 procent, enligt officiella källor.

- Vi röstar för att vi libaneser ska få avgöra vårt eget öde, sade Fadia Sadi, 37, medan hon köade i Junia norr om Beirut.

- Vi vill inte ha någon inblandning utifrån.

De första resultaten väntades under natten mot måndagen, med officiella resultat senare under dagen.

Valet övervakades av drygt 200 observatörer från EU och andra organisationer.

Den stora frågan är vilken riktning den bräckliga nationen ska ta - fortsatt västvänlighet eller ett närmande till Iran och Syrien - och om valet ska utlösa nytt våld i landet som väl känner till inbördeskrigets fasor.

Opinionsmätningarna har spått en ytterst knapp seger för oppositionen, och någon tvär kursändring efter valet är inte särskilt sannolik.

I flera år har landets politiska ledning varit nära nog lamslagen, låst i en maktkamp mellan de två politiska lägren. Och bedömare tror att den situationen fortsätter efter valet, oavsett vem som får flest röster.

"Alla vet att vi inte kommer att vara ute ur den rådande krisen efter valet", skriver dagstidningen al-Anwar i en ledarkommentar.

För bara drygt ett år sedan stod Libanon på branten till ett nytt inbördeskrig, och rädslan finns att valet ska utlösa ny oro. Valrörelsen har dock gått lugnt till, och 50.000 poliser och soldater är utposterade för att se till att stillheten fortsätter.

I Libanon är varje religiös inriktning garanterad sin del av parlamentets 128 platser. Hälften går till de kristna, hälften till muslimerna. Då sunnipartierna står på regeringens sida och shiiterna på oppositionens väntades fördelningen av de kristna, splittrade mellan de två lägren, avgöra valet.

En seger för det shiitiska gudspartiet och dess allierade skulle skapa ett rejält dilemma för USA, som måste ta ställning till om miljardbiståndet till Libanons armé kan fortsätta med den terrorstämplade gruppen vid makten.

Att kapa biståndet skulle se illa ut, särskilt med tanke på Barack Obamas försök att försona USA med den muslimska världen.
 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 16 10 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP/AFP

Resultat klart: De går vidare

Egyptiska presidentvalet. Shafiq och Mursi möts i en andra valomgång. Valdeltagandet i den första var 46 procent.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer