Berlin.
Två män av somaliskt ursprung som nyligen greps av tysk polis ombord på ett flygplan just före avfärd på grund av terrormisstankar har släppts fria, uppger åklagare i Bonn.
Bevisen mot de båda männen, en 23-årig somalier och en 24-årig tysk, född i Somalia, räckte inte för att hålla dem inlåsta längre. Gripandet skedde på Köln-Bonns flygplats den 26 september.
Åklagarna sade då att det fanns bevis för att de båda männen planerade en "nära förestående attack". Polisen sade att de hade lämnat avskedsbrev i sin bostad och att de ville "utkämpa heligt krig".
- Efter att ha undersökt vissa dokument kan vi inte längre ha kvar en stark misstanke mot dem, sade Fred Apostel, talesman för Bonns åklagarkammare.