Golf

Tiger Woods och Elin Nordegren har skilt sig

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tiger Woods, 34, och hans svenska fru Elin Nordegren, 30, har skilt sig uppger People Magazine på nätet.

Uppgifterna om skilsmässan kom vid 20.30-tiden från Elin Nordegrens advokat.

Enligt People skrevs paret under skilsmässohandlingarna i Panama City i Florida på måndagen. De båda har två barn gemensamt, Sam Alexis, 3, och Charlie Axel, 1.

”Vi är ledsna att vårt äktenskap är över och vi önskar varandra den bästa möjliga framtid”, säger paret i ett gemensamt uttalande.

”Trots att vi inte längre är gifta så är vi föräldrar till två underbara barn och deras lycka har varit, och kommer alltid att vara, av största betydelse för oss båda.”

People Magazine skriver att dokumentet och parets gemensamma uttalande, som kommer via advokatfirman McGuireWoods, som representerar Elin Nordegren, inte uppger några orsaker till varför de två nu går skilda vägar. Men Tiger Woods utomäktenskapliga affärer som avslöjades tidigare i år har med största sannolikhet spelat in.

Paret skriver vidare: ”När vi till slut bestämde oss för att vårt äktenskap nått ett slut var vårt viktigaste mål att genom vänskapliga diskussioner försäkra oss om våra barns framtida välbefinnande. De kommande veckorna och månaderna kommer inte att bli lätta för dem när vi nu anpassar oss till en ny familjesituation, något som gör att vårt privatliv nu måste sättas i första rummet.”

Enligt Peoples källor kan Elin Nordegren få tillgångar för mellan 100 och 500 miljoner dollar i sin del av skilsmässan. En person som uppges stå Elin Nordegren nära säger till tidningen att Nordegren nu är lättad över att frågan nu har löst sig:

”Hon känner att detta var okej. Och hon har gått igenom rena helvetet men klarat av det med stor integritet. Nu har hon ett helt nytt liv framför sig.”

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Brand i butik mitt i centrala Rinkeby

Brandförsvaret försöker hindra spridning. En kraftig brand har på tisdagsmorgonen rasat i en klädbutik i Rinkeby centrum.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för flertalet länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.