Tiotals döda i iransk flygolycka

Publicerad 2009-07-24 18:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tiotals personer dödades i en flygolycka vid staden Mashhad i östra Iran på fredagskvällen, meddelade den officiella nyhetsbyrån Irna.

Flygplanet med 160 passagerare rapporteras ha tillhört flygbolaget Aria, och ha varit på väg från huvudstaden Teheran till Mashhad i nordöstra Iran. Planet ska ha börjat brinna i samband med landningen.

- Det har varit en olycka och en eldsvåda med ett passagerarplan från Teheran till Mashhad. 17 personer är döda och 19 skadade, sade viceguvernören i Khorasan Ghahreman Rashid till Irna.

Enligt de första rapporterna överlevde alltså de flesta ombordvarande. Kraschen ägde enligt Irnas flygplatskällor rum strax efter klockan 18 lokal tid.

Det är den andra allvarliga flygolyckan i Iran under loppet av tio dagar. Den 15 juli dödades 168 personer när ett passagerarplan tillhörande Caspian Airlines störtade nära Qazvin nordväst om huvudstaden Teheran. Det planet var på väg mot Armeniens huvudstad Jerevan och olyckan äger rum strax efter det att planet lyft.

Iran har drabbats av en lång rad flygolyckor under de senaste tio åren. På grund av hårda sanktioner från omvärlden har landet svårt att få tag på reservdelar till sin åldrade flygflotta. Idag tillåts landet varken köpa plan av märket Boeing eller Airbus eftersom dessa innehåller amerikanska delar.

Enligt flygfaktasidor på internet är Aria Air ett ungefär tio år gammalt, Teheranbaserat flygbolag som bara har några få plan. Deras större plan är rysktillverkade och ganska gamla.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.