Tjuvar brände 45 miljoner på lotter

Publicerat 2007-05-24 09:05

Vi tänkte bara låna från banken, säger Ren Xiaofeng.

AFP PHOTO

Vi tänkte bara låna från banken, säger Ren Xiaofeng.

Vad gör de egentligen på banken efter tre? Två anställda på en kinesisk bank stal 45 miljoner kronor ur valvet — och brände nästan hela bytet på lotter.

Den 34-årige tvåbarnsfadern Ren Xiaofeng och hans kollega Ma Xiangjing, 37, arbetade på Kinas jordbruksbank i industristaden Handan i Hebeiprovinsen sydväst om Peking.

När de fick ansvaret för bankens valv började de snart drömma om ett liv i sus och dus. Men för att nå dit smidde de inga storstilade planer om det perfekta brottet - de bara lånade lite pengar till lotter.

Sedan Ren och Ma fått var sin nyckel till bankvalvet lyckades de komma över koderna som krävdes för att ta sig in. Den 1 april stannade de kvar efter bankens stängning, bröt strömmen till bevakningskamerorna i valvet och lånade 45.000 kronor. Rubbet gick till lotter.

- Både Ma Xiangdong och jag gillade att spela på lotteri. Vi trodde att vi kunde använda pengarna för att köpa lotter och ta hem storvinsten. Vi tänkte betala tillbaka senare, det var aldrig meningen att vi skulle råna banken, berättar Ren Xiaofeng i en lokaltidning.

Emellertid visade sig alla lotter vara nitar. Ren och Ma beslöt sig för att ta ett nytt lån. Och ett till. Sedan ännu ett.

Medan nitlotterna - inte sedelpackarna - samlades på hög blev de båda kumpanerna allt mer desperata. På ett par veckor tog de ut över 40 miljoner kronor.

- Det mesta vi gjorde av med på lotter vid ett och samma tillfälle var 12,5 miljoner kronor. Vi trodde att vi skulle vinna dubbelt så mycket om vi satsade, säger Ren.

Den 13 och 14 april gjorde de ett sista försök och plockade ut drygt 7 miljoner kronor. De sade till sina fruar att de skulle på en affärsresa, köpte lotter för ytterligare 5,3 miljoner kronor och tog skilda vägar. Två dagar senare anmälde banken att den blivit rånad och polisen skickade ut rikslarm. Medierna hakade på och spekulerade att rånarna var förhärdade brottslingar som redan flytt landet eller att de var moderna Robin Hood-figurer.

Men tiden i frihet blev kort. Ma greps efter två dagar på flykt i Peking med en halv miljon kronor på fickan. Dagen efter hittades Ren i kuststaden Lianyuangang med drygt 3 miljoner kronor. De kommer nu att åtalas för korruption och försnillande av allmänna medel.

- Jag ångar verkligen att jag har varit så korkad och gjort något så dumt, säger Ren.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 98

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.