Fyrabarnsfamiljen Abo Mery tillhör de 34 svenskar som är fast i Gaza. Igår kunde de för första gången på flera dagar skaffa mat.
Under onsdagen skulle 26 svenska medborgare få resa ut från Gazaremsan men på tisdagskvällen ställde Internationella rödakorsetkommittén in resan av säkerhetsskäl. Nu är det oklart när evakueringen kan ske.
- Vi sitter här och väntar på ett nytt svar. Kanske kan vi åka på torsdag eller fredag men inget är säkert, säger Saed Abo Mery, 13 år.
Familjen Abo Mery befinner sig i Deir al Balah som ligger mitt i Gazaremsan.
- Om israelerna slutar flyga så tar vi taxi härifrån till Röda korset som ska hjälpa oss till gränsen, säger Saed Abo Mery.
På onsdagen kunde pappan i familjen, Yousef Abo Mery, bege sig ut och handla.
- Pappa fick tag i två kycklingar och lite ris. Det var bra och nu har vi ätit, säger Saed Abo Mery.
Har du mardrömmar?
- Nej, jag är för stor för det men min lillasyrra som är två år, har haft det.
Hur har natten varit?
- Jag har sovit ganska mycket, kanske fram till klockan två. Vid fyratiden kom det F16-plan ganska nära och släppte bomber. Fyra smällar hördes, sedan kunde vi inte sova mer, berättar Saed Abo Mery.
Vad gör ni hela dagarna?
- Sitter här och pratar, så kollar vi på nyheter. Vi hade el för en halvtimme sedan och då tittar vi på tv hela tiden, men pappa vill bara titta på nyheterna, säger Saed Abo Mery.
Pratar du med grannarna?
- Jag pratar med barnen här vägg i vägg. De är vana vid det här. De säger att det inte är så farligt, men vi är rädda.
Familjen har vänner i Växjö och det är dit de hoppas komma när de kommer ut från krigszonen.
Hälften av invånarna i Gaza är under 18 år.
- Barn är inlåsta med föräldrar och anhöriga i extremt små utrymmen. De rapporter vi får från föräldrar i Gaza är att barnen är skräckslagna och sitter helt apatiska, säger Sanna Johnson, Rädda Barnens regionchef i Mellanöstern.
När Israel förra helgen inledde sin markoffensiv ökade andelen döda barn dramatiskt och sjukhuskällor berättar om hela familjer som dödats i sina hem eller när de försökt fly undan striderna.
- Konflikten bryter mot alla konventioner om hur man ska hantera ett krig, och för barnen är det en situation som de flesta har svårt att föreställa sig. Det är total terror och totalt kaos omkring dem, säger Sanna Johnson till TT.
Redan innan kriget flammade upp var situationen i området allvarlig. Gazaremsan är ett av världens mest tätbefolkade områden. Den snart 18 månader långa israeliska blockaden har gjort att över 40 procent av barnen är undernärda, bristen på medicin, vatten och läkarutrustning är akut.
- Barn blir skadade och måste tas till sjukhus men när de kommer dit så saknas både sängplatser och medicin för att ta hand om dem, säger Sanna Johnson.
Situationen riskerar att urarta ytterligare om Israel bestämmer sig för att tränga in i stadskärnorna. Dessutom är risken stor att vädret kan orsaka fler dödsoffer bland palestinska barn om konflikten drar ut på tiden.
- Vi är extremt oroliga över barnen som redan är undernärda. När det är så kallt som det är i Gaza är risken stor att de fryser ihjäl, särskilt nyfödda barn i kombination med undernäring, säger Sanna Johnson.
Många experter varnar också för de psykologiska följder striderna kommer att få. Barn blir svårt traumatiserade och kommer kanske aldrig att återhämta sig. Det präglar alltså hela samhället, särskilt som hela 56 procent av Gazas invånare är barn. 44 procent är under 14 år.
De allvarligaste psykiska symptomen är koncentrations- och sömnsvårigheter, panikångest och aggressivitet. Sanna Johnson berättar att snabba insatser krävs för att hjälpa barnen.
- Ett barn som lever i Gaza lever under extrema förhållanden, katastrofala helt enkelt. De måste komma in i aktiviteter som är lekfulla där de kan bearbeta sina upplevelser av kriget och förödelsen.