Terrordåden i London

Tre åtalade för terrordåden i London

Publicerad 2007-04-05 16:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tre män har åtalats för 7/7-dåden mot en buss och tre tunnelbanetåg i London 2005. De anklagas för "rekognoscering och planering" inför bombvågen, som dödade 56 människor.

Eftersom de fyra bombmännen själva förlorade sina liv i morgonrusningen den 7 juli förrförra sommaren har det länge verkat som att ingen kommer att ställas inför rätta för det första större självmordsdådet på västeuropeisk mark. Men i samband med att de första åtalen lades fram på skärtorsdagen antyder Londons Metropolitan-polis att de inte är de sista.

- Sökandet är inte över, säger Peter Clarke, chef för "Met"-polisens antiterroravdelning, som uttrycker det som att "jag vet" att det finns fler människor som hade insyn i planerna.

De tre åtalade - Waheed Ali, Sadeer Saleem och Mohammed Shakil - greps i samband med stora razzior för två veckor sedan. Då genomsöktes bland annat hus i Beeston-området i Leeds, varifrån flera av 7/7-bombarna kom. Alla tre åtalade bor i eller har bott i Beeston.

- Anklagelsen är att de var inblandade i rekognoscering och planering, säger antiterroråklagaren Susan Hemming.

I åtalet antyds också att planerna involverade fler bomber eller på andra platser än de fyra laddningar som utlöstes. Det talas om en konspiration som omfattar explosioner i kollektivtrafiknäten "och/eller turistattraktioner i London".

Ingen direkt koppling har dock hittats till försöket två veckor senare att kopiera bombvågen. 21/7-bomberna utlöstes inte, och en rättegång mot bombmännen pågår nu i Woolwich Crown Court i London.

23-årige Ali, 26-årige Saleem och 30-årige Shakil ska för första gången framträda i domstol på påskaftonen. Peter Clarke uttrycker medkänsla med offrens anhöriga när nu 7/7-dramat hamnar i fokus igen.

- För en del kommer det att återuppliva skräckminnen av den fruktansvärda dagen. För andra kan det vara en lättnad att det efter all denna tid syns framsteg i en utredning som har hållits hemlig.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.