Somalias konflikter

Tre biståndsarbetare sköts i Somalia

Publicerad 2011-12-23 23:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I Somalia öppnade en person på fredagen eld och sköt ihjäl tre somaliska biståndsarbetare, varav två personer från FN:s matbiståndsorgan WFP.

Organisationen har tillfälligt avbrutit arbetet.

Skytten överlämnade efter attacken sig själv till polis. Motivet var inte klart, men området är hårt drabbat av rivaliserande milisgrupper. Islamistiska extremistmilisen al-Shabaab har kraftigt begränsat möjligheterna till biståndsarbete i de områden den kontrollerar.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 43 0 tweets 43 rekommendationer

Foto: AFP

Laziokaptenen har gripits i polisrazzia

Skandal – uppgjorda matcher. Lazios lagkapten Stefano Mauri greps och flera andra serie A-spelares hem genomsöktes av polis under måndagsmorgonen.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan