Oljekatastrofen vid Norges sydkust

Tredje styrmannen på ”Full City” misstänkt

Publicerad 2009-08-05 18:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Olycksbåten ”Full Citys” tredjestyrman är misstänkt av polisen för att inte ha hållit sin vakt på skeppet då det gick på grund, det skriver den norska tidningen Verdens Gang.

Polisen i Telemark förhörde på onsdagen ett antal besättningsmän på olycksbåten ”Full City”, som på natten till fredagen förra veckan gick på gund utanför Langesund och släppte ut mängder av olja i havet. Förutom kaptenen som greps tidigare är nu ytterligare en person misstänkt för brott.

- Polisen misstänker att tredjestyrman inte höll sin vakt på bryggan. Detta är ett brott bland annat mot fartygets säkerhet, säger polischefen Siri Karlsen i Telemark, till Verdens Gang.

Förutom tredje styrmannen förhörs även maskinchefen och kaptenen igen på onsdagen. Kaptenen är fortfarande misstänkt för grov oaktsamhet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 48 0 tweets 48 rekommendationer

Foto: AFP

Laziokaptenen har gripits i polisrazzia

Skandal – uppgjorda matcher. Lazios lagkapten Stefano Mauri greps och flera andra serie A-spelares hem genomsöktes av polis under måndagsmorgonen.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan