Tunisiska regeringen ombildas

Publicerad 2011-01-26 06:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tunisiens interimsregering kommer att ombildas i dag, onsdag. Det uppgav regeringens talesman enligt den statliga nyhetsbyrån TAP.

Det framgick inte omedelbart hur omfattande förändringarna är. Ända sedan övergångsregeringen presenterades för en dryg vecka sedan har det rests krav från demonstranter att ministrar med en bakgrund i den störtade presidenten Zine Abidine Ben Alis parti RCD ska sparkas.

Den politiska oron fortsatte i Tunisien i går, tisdag. Demonstrationerna tycks ha varit mest våldsamma i staden Gafsa i mellersta delen av landet. Där fick armétrupper avfyra varningsskott i luften för att skingra en folkmassa på hundratals personer. I samband med protesterna tände en ung man eld på sig själv och ådrog sig svåra brännskador.

Även i huvudstaden Tunis förekom högljudda och hetsiga protester.

Det har gått mindre än två veckor sedan Ben Ali flydde Tunisien. Under den tiden har samtliga regeringsmedlemmar lämnat RCD, liksom interimspresidenten Fouad Mebazza. Partiets centralkommitté har upplösts och dess tillgångar kommer sannolikt att nationaliseras.

Men demonstranterna vill att de före detta RCD-medlemmarna sparkas. Om de får igenom sina krav innebär det i praktiken att den sittande övergångsregeringen måste avgå, eftersom en majoritet av ministrarna har en bakgrund i ex-presidentens statsbärande parti.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 65 0 tweets 65 rekommendationer

Foto: AFP

Laziokaptenen har gripits i polisrazzia

Skandal – uppgjorda matcher. Lazios lagkapten Stefano Mauri greps och flera andra serie A-spelares hem genomsöktes av polis under måndagsmorgonen.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan