In i det sista fick toppkandidaten till posten som Natos nye generalsekreterare sväva i ovisshet. Turkiet ifrågasatte om den danske statsministern Anders Fogh Rasmussen verkligen är rätt man på posten.
Tysklands förbundskansler Angela Merkel sade dock att valet skulle ske på fredagen, då de 28 stats- och regeringscheferna skulle äta middag i tyska Baden-Baden.
Tidigare under dagen uttryckte Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan dock en klart negativ hållning till Anders Fogh. Visserligen är det inte Erdogan som representerar Turkiet på toppmötet men president Abdullah Gül kan inte fatta ett beslut som inte har Erdogans gillande.
- Hur kan de som inte bidrar till fred göra det i framtiden? Det här skapar naturligtvis ett frågetecken för oss och som en följd av det här frågetecknet intar jag personligen en negativ hållning, sade Erdogan på en presskonferens i London.
När han senare ombads av journalister att klargöra om detta även är den officiella turkiska linjen svarade Erdogan:
- Jag har uttryckt min personliga inställning, men jag gjorde det som premiärminister.
Att en kurdisk tv-kanal som kopplats till den terrorstämplade PKK-gerillan har sin bas i Danmark är stötande för Turkiet.
- Trots att vi bett honom stoppa den, så kunde eller ville han inte, sade Erdogan enligt Reuters.
Turkiet, en sekulär stat med huvudsakligen muslimsk befolkning, upprördes liksom den övriga islamiska världen över att Fogh försvarade Jyllands-Postens publicering av Muhammed-karikatyrerna hösten 2006.
- Vi upplevde en karikatyrkris och vi gav honom rådet att bjuda in de muslimska ländernas ambassadörer och förklara situationen, diskutera hur man kunde övervinna den svåra situationen, och han gav fortfarande inget positivt svar, sade Erdogan.
Försvarsalliansen firar sitt 60-årsjubileum med en stor tillställning i de tre gränsstäderna Strasbourg, Kehl och Baden-Baden på ömse sidor om Rhen, symboler för den fransk-tyska försoningen efter andra världskriget.
USA:s president Barack Obama åkte till toppmötet med förhoppningen att vinna ökat stöd för insatserna i Afghanistan, där talibanrebellerna är på frammarsch.
Sedan Albanien och Kroatien välkomnats som nya medlemmar tar Natos utvidgning paus. I stället ska alliansen satsa på bättre förbindelser med Ryssland.
Tiotusentals poliser stod rustade för mer kravaller vid den tysk-franska gränsen på fredagen. Över 300 demonstranter satt bakom galler efter sammanstötningar i torsdags.