Turkiet anklagar PKK-gerillan för bombdådet i Istanbul på söndagen, men PKK svarar att de inte ligger bakom attacken där 32 människor skadades. Dessutom uppger PKK att man förlänger den ensidiga vapenvilan.
Turkiska myndigheter är ”90 procent säkra” på att den kurdiska PKK-gerillan låg bakom bombdådet i Istanbul på söndagen, när en självmordsbombare utlöste sin sprängladdning på det stora Taksim-torget.
– Tekniken som användes i attacken och utredningen så här långt visar med 90 procents sannolikhet att PKK ligger bakom, säger en högt uppsatt källa.
PKK har utfört bombdåd i Istanbul förr, men det har även al-Qaida och vänstergrupper.
Den kurdiska rebellrörelsen PKK förnekade senare all inblandning.
”Det är inte möjligt för oss att genomföra ett sådant dåd då vi samtidigt har beslutat att förlänga vapenvilan. Vi är inte på något sätt inblandade i denna attack”, uppgav den kurdiska PKK-gerillan i ett uttalande.
PKK kungjorde också att separatiströrelsen förlänger den ensidigt utlysta vapenvilan i Turkiet. Vapenvilan offentliggjordes den 13 augusti.
”Vår rörelse har beslutat att förlänga detta icke-agerande till de allmänna valen 2011 för att förmå en demokratisk lösning och se till att valet genomförs med bra förutsättningar”, sade PKK i uttalandet.