Afghanistan

Tusen personer försökte storma Natobas

Uppdaterad 2010-08-25 11:27. Publicerad 2010-08-25 10:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Omkring tusen personer försökte storma en Natobas i Afghanistan efter att en afghansk polisman skjutits ihjäl på onsdagen. Polismannen ska ha öppnat eld mot Nato-soldater under en skjutövning inne på basen, uppger Reuters.

Tre soldater skadades när polismannen började skjuta inne på den spanska Natobasen som ligger i Badghisprovinsen, skriver Reuters. Dödsskjutningen utlöste raseri bland de boende i området och omkring tusen demonstranter försökte på onsdagsmorgonen, svensk tid, storma basen. De ska också ha lyckats sätta eld på delar av området.

Enligt en av demonstranterna som Reuters pratat med ska flera personer ha dödats och skadats när de spanska soldaterna öppnade eld mot dem, men det har inte bekräftats av Nato

I juli dödades tre brittiska soldater av en afghansk soldat som utbildades av den brittiska styrkan.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 21 12 tweets 9 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 1 0 tweets 1 rekommendationer