- Detta är den värsta katastrof som har drabbat Italien det här århundradet. Situationen är mycket allvarlig, säger chefen för räddningstjänsten Guido Bertolaso till tidningen Corriere della Sera.
Samtidigt som räddningstjänsten arbetar med att försöka få ut folk från rasmassorna i de många förstörda husen i L'Aquila så kämpar sjukhuspersonalen för att rädda de skadade.
I takt med att räddningsmanskapet lyckades befria människor från deras raserade hem strömmade också de skadade in till det centrala sjukhuset San Salvatore i L'Aquila. Sjukhusets byggnader var även de svårt skadade och en improviserad akutmottagning ordnades utomhus, där läkarteam gav första vården. Vid 15-tiden vårdades ett femtiotal människor utanför sjukhuset. Flera operationssalar går inte att använda. Sjukhuset saknar dricksvatten och delar av det har evakuerats sedan det funnits risk för ras.
Gastillförsel till staden har stängts av för att förhindra explosioner. Brandkårer har kallats in från närliggande regioner som Toscana, Kampanien och Marche. De första gav sig av redan 4.20 på morgonen, bara 50 minuter efter att nattens svåra jordbävning drabbat Italien.
Tusentals människor som blivit av med sina hem sitter på gatorna, en del insvepta i filtar, eller har sökt sig till vänner för att få tak över huvudet. Nätterna är ännu kyliga i centrala Italien med temperaturer på 3-4 plusgrader.
Förutom tätorten L'Aquila har ett trettiotal byar uppe i bergen drabbats svårt av måndagens jordbävning.
- Det är svårt att få en klar bild av hur stora skadorna är, säger stadens borgmästare Massimo Cialente till tidningen.